Další navyšování důchodů o 900 korun? Vláda je slibuje, miliardy v rozpočtu ale nemá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda na příští rok slibuje znovu zvýšit penze důchodcům, přesto pro ně zatím nemá peníze. Kabinet Andreje Babiše tak hodlá pokračovat v navyšování mandatorních výdajů, které jen na důchody přesáhnou v letošním roce 500 miliard korun, tedy spolknou třetinu rozpočtu. Pokud Andrej Babiš dostojí svým slibům a důchody se navýší v průměru o 900 korun, tak rozpočet zatíží dalšími skoro 30 miliardami.
Pro premiéra Andreje Babiše jsou důchodci důležití, protože z jejich řad se rekrutují voliči hnutí ANO. Za dva roky se jim tak penze v průměru navýšily o 1800 korun. Problém však může nastat v příštím roce, kdy výši důchodů žene vysoká inflace, tedy silný růst spotřebitelských cen. I proto chce sociální demokracie podle šéfa poslaneckého klubu Jana Chvojky průměrně navýšit důchody o tisíc korun.
Celkový nárůst však není jasný ministryni financí Aleně Schillerové, která musí na důchody najít další peníze. „V tuto chvíli to je v jednání,“ řekl stručně pro Echo24 mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec na otázku, o kolik se v příštím roce budou zvedat důchody.
Už nyní je totiž jasné, že se zákonná valorizace bude pohybovat okolo 750 korun. Tedy zhruba stejně, jako tomu bylo v minulém roce. Důchody se totiž vyměřují podle růstu cen a poloviny růstu reálných mezd. Letos se tak na začátku ledna navýšily o 749 korun, zbylou částku do 900 korun navýšila vláda.
Podle ministryně financí by se však valorizace mohla pohybovat až okolo 800 korun. „Důchody určitě porostou hodně, ale nemůžu zatím uvést přesnou částku, asi se to těm 790 korun bude odpovídat,“ řekla Schillerová. „Naše priority jsou důchody, investice a platy učitelů,“ dodala.
Jasno však má o výši důchodů Andrej Babiš. Podle něj by se měl průměrný důchod v roce 2021 pohybovat nad částkou 15 tisíc korun. „Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím že to bude víc než 15 000 korun průměr v roce 2021,“ řekl v minulosti Babiš. V současné době je průměrný důchod 14 326 korun, na splnění slibu by tak vládě stačilo nepřidávat k valorizované částce už další prostředky.
Ministryně financí Schillerová si však uvědomuje, že v rozpočtu volné peníze na další navýšení nejsou. To by se mohlo projevit v rozpočtech u jiných ministerstev, například u resortu obrany. „Je to obrovská částka a já v tuto chvíli nejsem schopna to říct. Rozhodně by to nesmělo být na úkor toho, že neporostou důchody,“ řekla Schillerová na otázku, zda vláda dodrží slib NATO a bude poskytovat ministerstvu obrany rozpočet ve výši dvou procent HDP. Dnes by tato částka představovala 125 miliard korun.
Systém je neudržitelný
Podle expertů je současný důchodový systém bez potřebných reforem neudržitelný. Problémy by mohly nastat zhruba za patnáct let. „V současné době veřejné finance nemají nějaký významnější problém, ten se začne objevovat až někdy po roce 2030, kdy se začne dostávat důchodový systém do deficitu v souvislosti se silnými ročníky 70. let a jejich odchody do důchodu,“ řekl dříve člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel.
Změnit by se to dalo v případě, že by proběhla „nějaká ne úplně kosmetická úprava důchodového systému“. Politici podle Pavla musí najít takový systém, který zabrání obrovským deficitům. Zároveň musí také zajistit, aby byl dostatečně sociálně citlivý a neuvrhl důchodce do existenčních problémů. V opačném případě by výdaje na důchody mohly být ročně o čtyři procenta HDP vyšší než příjmy. V poměru k dnešním cenám by tak schodek mohl činit ročně až 200 miliard korun.