Zeman o Palachovi: Kdo chce bojovat za pravdu, musí pro ni žít
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Když chce někdo bojovat za svoji pravdu, musí za ni žít. Může bojovat pouze živý. Tak okomentoval prezident Miloš Zeman pokus o upálení z uplynulého týdne, ke kterému došlo na Václavském náměstí, ale i padesát let starý čin studenta Jana Palacha. Zeman to řekl v rozhovoru pro Blesk. Znovu se také vyjádřil k setkávání svého kancléře Vratislava Mynáře se soudci. Nejde dle Zemana o ovlivňování, ale o vyjádření názoru.
Kdo chce bojovat za svou pravdu, musí pro ni žít, smrtí ničeho nedosáhne. V souvislosti s 50. výročím upálení Jana Palacha to dnes v rozhovoru na serveru Blesk.cz řekl Zeman. Palachův čin ale podle něj přesto měl efekt, protože pomohl v roce 1989 ke svržení komunistického režimu. V současnosti ale podle Zemana lidé mají nespokojenost s režimem vyjádřit hlasováním ve volbách. Zeman také řekl, že neudělí státní vyznamenání Evženu Plockovi, který se po vzoru Palacha upálil v dubnu 1969.
„Když chce někdo bojovat za svoji pravdu, tak pro ni musí žít. Když se zabije, tak jeho život ztratil smysl a zpravidla nevyvolá ty pozitivní efekty, které se očekávaly,“ řekl Zeman. Podle něj je ale Palachův čin výjimečný, protože demonstrace u 20. výročí jeho smrti vedly k pádu komunistického režimu v Československu.
‚Přál bych si, aby Palach žil‘
Prezident také podotkl, že v době začínající normalizace Palachova smrt lidi z letargie nevytrhla, jak si sám Palach přál. „Přál bych si, aby Jan Palach žil. Myslím si, že mohl udělat, vzhledem k tomu, jaký byl, mnoho a mnoho užitečného,“ řekl.
V současnosti by podobný typ protestu, jaký zvolil Palach, Zeman nepovažoval za vhodný. „Za komunistů svobodné volby nebyly, teď jsou. Pokud se vám něco nelíbí, jděte k volbám,“ řekl. Nechtěl se ani vyjadřovat ke dvěma letošním případům pokusu o upálení, které se staly na pražském Václavském náměstí tento týden. Řekl, že nemá k věci dost informací.
Zeman se letos osobně nezúčastnil pietních akcí u příležitosti výročí Palachovy smrti, poslal věnce na Olšanské hřbitovy a k Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V rozhovoru to zdůvodnil tím, že se nechtěl setkat se svými odpůrci. „Můj postoj je výrazem pohrdání, dokonce hlubokého pohrdání (odpůrci),“ řekl. Palachovi prý vyjádřil dostatečnou úctu zasláním věnců.
Prezident také oznámil, že nevyhoví žádostem o udělení státního vyznamenání Plockovi, stejně jako jim nevyhověl v minulosti. „Mohu pouze poznamenat, že v případě pana Plocka, na rozdíl od Jana Palacha, Jana Zajíce i dalších, lze s úspěchem pochybovat o jeho motivaci,“ řekl s poukazem na historické posudky, které si nechal zpracovat.
Mynář jednal se soudci z mého pověření, o ovlivňování nešlo
Zeman se také znovu vrátil ke schůzkám svého kancléře Vratislava Mynáře se soudci. Podle něj nejde o ovlivňování. „K žádnému ovlivňování nedošlo, pokud kancléř jednal se soudci, jednal s nimi z mého pověření, přiznávám se k plné odpovědnosti,“ uvedl Zeman. Kvůli Zemanovu ovlivňování soudců se příští týden sejde podvýbor pro justici.
Dodal, že se se soudci na jejich žádost sám schází a mluví s nimi o kauzách, „kde justice selhává“. Zmínil pomalé rozhodování soudů a jmenoval případy H-System a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
Podle Zemana se měl Mynář ústavního soudce Jana Filipa zeptat na to, proč nepadlo zatím rozhodnutí o prezidentské ústavní stížnosti na takzvaný lex Babiš, tedy na zákon o střetu zájmů. „Řekli jsme jasně, že jednal (kancléř) z mého pověření. Proč by se měla jeho pozice změnit?,“ řekl Zeman.
Uvedl, že šéfa nejvyššího správního soudu Josefa Baxu pak kritizoval za tři kauzy, a to za zrušení územního plánu Jihomoravského kraje, plzeňskou spalovnu a zdymadlo u Přelouče.