porážka KDU-ČSL

Lidovecké hvězdy pohasly. Hermana porazil starosta za ODS

porážka KDU-ČSL
Lidovecké hvězdy pohasly. Hermana porazil starosta za ODS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Těsné vítězství z prvního kola senátních voleb na Chudimsku přesvědčivě obhájil kandidát ODS a starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. V souboji o post senátora porazil bývalého ministra kultury za KDU-ČSL Daniela Hermana. Toho před volbami podpořilo mnoho osobností z řad umělců i politiků. Tecl v Senátu nahradí Jana Velebu (SPO), který mandát neobhajuje.

Tecl nad Hermanem zvítězil výrazně větším rozdílem, než jaký je dělil v prvním kole. O vítězi tehdy nebylo dlouho jasno, Tecl Hermana porazil o necelých 200 hlasů. Ve druhém kole získal Tecl podporu téměř 65 % voličů - počet hlasů pro starostu byl téměř dvojnásobný. Tecla před druhým kolem favorizovali i bookmakeři. Zastupitele kraje Vysočina před volbami podpořil starosta Chrudimi Petr Řezníček, kandidátka za ČSSD Lucie Orgoníková či olympijský medailista Marek Švec. Kompletní výsledky a sčítání hlasů v dalších obvodech sledujeme zde.

Bývalý ministr kultury Herman získal během posledního týdne podporu řady významných osobností. Videa na jeho podporu natočili režiséři Jan Svěrák a Jiří Strach, herci Jan Potměšil, Ondřej Vetchý, či zpěvačka Marta Kubišová. Podporu bývalému ministrovi vyjádřili i někteří z politiků - kromě spolustraníka Hayata Okamury i čerstvě zvolený senátor Jiří Drahoš. Ten podpořil i dalšího lidoveckého kandidáta, předsedu strany Pavla Bělobrádka.

Herman se může stát poslancem

Bývalý katolický kněz zastával funkci ministra kultury ve vládě premiéra Bohuslava Sobotky, ministrem byl od ledna 2014 do listopadu 2017. Poslancem byl do roku 2017, kdy ho porazil současný lídr uskupení Praha Sobě Jan Čižinský, bývalý ministr je jeho náhradníkem.

Čižinský, který v současné době jedná za Prahu Sobě o radniční koalici na pražském magistrátu, uvedl, že by se v případě zasednutí v radě hlavního města mandátu poslance vzdal. Daniel Herman se tak může vrátit do poslaneckých lavic.

Neuspěl ani Bělobrádek

Na Náchodsku se o post senátora ucházel současný předseda KDU-ČSL a poslanec Pavel Bělobrádek. Ten zároveň v sobotu oznámil, že se v nadcházejícím funkčním období již nebude ucházet o post předsedy strany. Bělobrádka porazil bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

, pk

13. října 2018