Musk se dotkl Japonců. Varoval je před vymřením, což by podle něj byla škoda
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejbohatší muž světa Elon Musk na twitteru rozvířil nejen mezi Japonci debatu, když reagoval na článek, který poukazoval na pokles jejich populace. Varoval obyvatele ostrovního státu, že pokud nezvýší porodnost, vymřou. „Jestli se nezmění něco, co způsobí, aby porodnost v zemi překročila míru úmrtnosti, Japonsko nakonec přestane existovat. Pro svět by to byla velká ztráta,“ konstatoval Musk na sociální síti, kterou nedávno koupil.
Muskův komentář reagoval na pokles obyvatel ostrovního státu v roce 2021 o rekordních 644 000 lidí. Jeho poznatek o tom, že pokud se s trendem něco neudělá, nebude Japonsko existovat, vznítil nejen mezi Japonci vlnu kritiky, mnohé z nich směřovaly především na japonskou vládu, které lidé vyčítají, že není schopna problém efektivně řešit.
At risk of stating the obvious, unless something changes to cause the birth rate to exceed the death rate, Japan will eventually cease to exist. This would be a great loss for the world.
— Elon Musk (@elonmusk) May 7, 2022
Japonská populace dosáhla svého vrcholu v roce 2008, od té doby se kvůli nízké porodnosti k loňskému roku počet obyvatel snížil přibližně na 125,5 milionů lidí, a to navzdory varováním vlády, která se problém podle agentury Reuters snažila řešit jen sporadicky. I přes pokles populace zůstává Japonsko třetí největší světovou ekonomikou.
Mnoho japonských komentátorů podle Reuters uvedlo, že situace s klesající populací není překvapivá, a kritizovali jejich vládu za nedostatečnou snahu. Vláda by měla například poskytnou více center s péčí o děti a usnadnit tak ženám návrat do práce po narození dětí. Mnozí totiž vidí za poklesem právě nepříznivou pracovní kulturu.
„Stále říkají, že porodnost klesá, ale vzhledem k tomu, že vláda nepodniká důkladné kroky, aby se s tím vypořádala, co můžeme říci? Všechno, co říkají a dělají, je sporné,“ napsal například uživatel na Twitteru SROFF. „Kdo v tomto prostředí dokáže říci: ‚Dobře, pojďme mít dítě‘? Jsem z Japonska zoufalý,“ píše se v dalším komentáři.
Kritika spadla na hlavu i Muskovi. „Jaký má vůbec smysl tohle tweetovat?“ napsal Tobias Harris, vedoucí pracovník Centra pro americký pokrok. „Úzkost kolem demografické budoucnosti Japonska nespočívá v tom, že ‚Japonsko nakonec přestane existovat‘, ale spíše v hlubokém sociálním narušení, ke kterému v důsledku poklesu populace dochází,“ dodal. Jiní poznamenali, že nízká porodnost sužuje kromě Japonska mnoho dalších národů, včetně Německa.