BREXIT

Další krach. Britská sněmovna odmítla dohodu o brexitu

BREXIT
Další krach. Britská sněmovna odmítla dohodu o brexitu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci britské Dolní sněmovny i napotřetí odmítli dohodu o odchodu Británie z Evropské unie, kterou vyjednala s Bruselem premiérka Theresa Mayová. Dohodu podpořilo 286 zákonodárců, proti se jich postavilo 344. Podle závěrů posledního summitu EU se musí Londýn do 12. dubna rozhodnout mezi brexitem bez dohody a delším odkladem brexitu, s nímž by se ale pojila účast v květnových volbách do Evropského parlamentu. „Mělo by nás mrzet, že tato sněmovna byla opět neschopná podpořit odchod z unie řádnou cestou,“ uvedla po hlasování britská premiérka Theresa Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová v reakci na odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu prohlásila, že vláda se bude dál snažit o spořádaný odchod z Evropské unie. Důsledky pátečního hlasování jsou podle předsedkyně vlády „vážné“. Británie by nyní měla opustit Evropskou unii 12. dubna, připomněla Mayová.

Dodala, že země sice může požádat o další odložení brexitu, jakýkoli odklad odchodu Spojeného království z EU bude ale podle ní chtít unie dostatečně odůvodnit. Vzhledem k tomu, že si parlament nepřeje odchod bez dohody, je tak „téměř jisté“, že země se bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu, řekla Mayová.

V pátek se hlasovalo na rozdíl od prvních dvou případů jen o samotné dohodě, nikoli o souběžně dojednané politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií. Oddělením obou dokumentů vláda splnila podmínku předsedy sněmovny Johna Bercowa, který odmítl, aby zákonodárci dvakrát hlasovali o stejném návrhu.

Na hlasování reagoval předseda Evropské rady Donald Tusk, který svolal mimořádný summit Evropské unie k brexitu na 10. dubna. Oznámil to na twitteru. Učinil tak jen krátce poté, co britská Dolní sněmovna už potřetí odmítla text dohody o spořádaném vystoupení ze společenství.

Odmítnutím padla možnost, že Británie EU opustí 22. května. Nový termín brexitu je na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád sedmadvacítky nyní 12. dubna. Londýn má do té doby partnerům oznámit, jak si představuje další postup.

Podle premiérky Mayové bylo páteční hlasování o brexitové dohodě poslední šancí, jak zajistit odchod z Evropské unie. Řekla to poslancům těsně před schvalováním dohody s EU v Dolní sněmovně, které nakonec skončilo v neprospěch dohody. Hájila také vládní rozhodnutí předložit poslancům dohodu o podmínkách odchodu s EU bez souběžně dojednané politické deklarace o budoucích vztazích s unií.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu. Podruhé se hlasovalo 12. března, kdy dohodu podpořilo jen 242 zákonodárců a proti se jich postavilo 391. V pátek rozdíl v počtu hlasů pro a proti dohodě činil 58.

Podle původního plánu měla Británie opustit Evropskou unii 29. března ve 23:00 (o půlnoci SEČ).

,