Post ministra zahraničí

Ministrem zahraničí Petříček? Ostuda a ponížení, míní Schwarzenberg

Post ministra zahraničí
Ministrem zahraničí Petříček? Ostuda a ponížení, míní Schwarzenberg

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček odeslal premiéru Andreji Babišovi (za ANO) dopis, aby Pražskému hradu navrhl do čela ministerstva zahraničních věcí dosavadního prvního náměstka Tomáše Petříčka. ČSSD tak částečně ustoupila ve sporu o nominaci europoslance Miroslava Pocheho, kterého do čela diplomacie odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman. Zatímco jeho mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl nového nominanta vládní ČSSD nijak komentovat, opozice se k jejímu návrhu staví mnohdy poměrně příkře.

Šestatřicetiletý Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní. Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. Na ministerstvu zahraničí působí v pozici prvního náměstka od začátku srpna.

Sám Petříček byl ve vyjádření zdrženlivý, chce se však sejít se Zemanem a Babišem. „V nejbližší době se chci sejít s premiérem a panem prezidentem a budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě v této funkci. Do té doby prosím o pochopení, že se nebudu k věci více vyjadřovat,“ uvedl v prohlášení ČSSD.

Hrad: Zatím bez komentáře

Pražský hrad zatím odmítl nominaci Tomáše Petříčka komentovat. „Nebudu nyní komentovat jméno, které zaznělo. Mohu pouze uvést, že předpokládám, že téma bude pan prezident řešit s panem premiérem na večerním setkání v Lánech v úterý 2. října,“ napsal Echo24 mluvčí Jiří Ovčáček.

Předseda občanské demokracie Petr Fiala má problém s tím, že Petříčkovy názory nejsou veřejně známé. „Na jednu stranu jsem rád, že premiér Babiš a (předseda ČSSD) Jan Hamáček snad konečně nalezli nového ministra zahraničí. Na druhou stranu jsem trochu zneklidněn, že tuto funkci má v této rozbouřené době vykonávat člověk bez větších politických zkušeností, jehož názory navíc nejsou veřejnosti známy,“ napsal na Twitteru.

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila rezignovala svou novou nominací do čela české diplomacie ČSSD na šanci ji nadále řídit. „Tomáš Petříček ve své kariéře vykonával asistenta europoslance, náměstkem je krátkou dobu. Nemá zkušenosti z exekutivy. Sociální demokraté rezignovali na snahu řídit ministerstvo zahraničních věcí. Reálným ministrem bude nadále Andrej Babiš,“ kritizuje návrh Tomáše Petříčka Jiří Pospíšil.

Schwarzenberg: Je to ostuda a ponížení

Čestný předseda strany a někdejší ministra zahraničí Karel Schwarzenberg se nechal slyšet, že jmenování bývalého Pocheho asistenta je ostudou a znehodnocením klíčového resortu. „Všude na světě jsou ministry zahraničních věcí buď důležití politici, nebo vynikající osobnosti. My tu uspokojujeme pouze ctižádost pražské sociální demokracie. Je to ponížení pro českou zahraniční politiku.“

Místopředseda STAN Vít Rakušan na brífinku prohlásil, že s návrhem Petříčka nemá hnutí problém. Kritizoval skutečnost, že ministerstvo zahraničí dlouho nemělo plnohodnotného ministra, podle něj to Česku škodilo. „Zahraniční politika potřebuje hlavu,“ řekl.

Podle lidovců změna nominace na ministra zahraničí nehraje roli. „Pro nás je nepřijatelná vláda, která se opírá o komunisty, taková vláda tady být nemá,“ řekl dnes předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Hamáček: Řešení je průchodné

Ministra vnitra Hamáček, doposud pověřený vedením resortu zahraničí, zopakoval, že sociální demokraté nezavinila situaci, kdy sám musel vykonávat funkci šéfa české diplomacie. Předseda ČSSD původně avizoval, že situaci vyřeší až po říjnových volbách, nicméně s nynějším řešením vyšel na veřejnosti nakonec hned v okamžiku, kdy se ukázalo jako „průchodné a adekvátní“. S Pochem o změně nominace mluvil, europoslanec ji podle něj akceptoval.

Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl. Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde pro případ odmítnutí Pocheho žádal, aby byl řízením české diplomacie pověřen Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra.

Zeman v polovině července řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, nechal čistě na něm. Poche se po jmenování Hamáčka stal v Černínském paláci politickým tajemníkem. Babiš začátkem září řekl, že Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně a šéfem resortu se nestane. ČSSD dosud na Pocheho nominaci trvala s tím, že Babiš má dodržovat koaliční smlouvu a nominovat kandidáta, kterého vybere ČSSD.

,