Pokráčování výslechů

Jak dostat Bakalu k výslechu? Poslanci ani stát netuší

Pokráčování výslechů
Jak dostat Bakalu k výslechu? Poslanci ani stát netuší

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Členové vyšetřovací komise k OKD počkají, zda finančník a bývalý majitel černouhelné společnosti Zdeněk Bakala dorazí k dnešnímu výslechu. Poté se chtějí rozhodnout, zda si ho nechají předvolat policií. Bakala však už dříve vzkázal, že komisi nepovažuje za nestrannou a že svým zaměřením prý zasahuje do probíhajícího soudního řízení. Reagovat tak chtějí členové komise, kteří chtějí finančníka předvolat policií. Jak by ale předvolání Bakaly za pomoci policie mělo v praxi vypadat, nedokáže nikdo říct.

Zdeněk Bakala je klíčovým svědkem v právě probíhajícím vyšetřování sněmovní komise k OKD. Finančník se ovšem před dvěma týdny omluvil s tím, že k výslechu nepřijde. Nezdá se mu zaměření komise a také fakt, že jde o politický orgán. To se ale nelíbí poslancům, kteří si Bakalu budou chtít nechat předvést policií. „Poslanecká sněmovna může požádat o součinnost Policii ČR, a ta by na to už měla mít své vlastní postupy. Jaké, netuším, ale do toho já stejně nemůžu zasahovat,“ uvedl dříve pro deník Echo24 předseda komise a pirátský poslanec Lukáš Černohorský.

Podle komunistického zástupce v komisi Leo Luzara má stát i Evropská unie dostatečné páky na to, aby Bakalu, který žije trvale ve Švýcarsku, dostaly před sněmovní komisi. „Každý přímo zainteresovaný člověk by měl dostat šanci říci k věci, která se jej týká, svůj názor. A kauza OKD je hlavně pan Bakala. A věřím, že pokud má svědomí čisté. mělo by být i v jeho zájmu odkrýt pozadí této kauzy. Pokud se dnes pan Bakala nedostaví, nezbude komisi nic jiného než využít všech pravomocí daných jí zákonem. Právní prostor Evropské unie umožňuje různé způsoby jak dosáhnout požadované svědectví a pevně věřím, že patřičné orgány je plné využiji,“ řekl pro Echo24 Leo Luzar.

Problémem však je, že Švýcarsko členem EU není. Předvést z ciziny svědka před sněmovní komisi je navíc velmi nestandardní situace, s níž se české justiční a policejní orgány zatím nesetkaly. O předání Bakaly, který dlouhodobě pobývá ve Švýcarsku, do vlasti by musela na základě evropského zatýkacího rozkazu žádat Švýcarsko Česká republika. Věc ale do jisté míry komplikuje, že nejde o vydání za účelem svědecké výpovědi před policií, ale před sněmovní komisí.

„Pan Bakala se zdržuje údajně ve Švýcarsku, které nemá s Evropskou unií moc co společného. Je členem řady bilaterálních dohod, například ekonomického charakteru a tak dále. Také poskytuje běžnou právní pomoc, je-li vyžádána. Musela by ale být vyžádána individuálně a záleželo by pouze na Švýcarsku, jak bude postupovat,“ řekl dříve pro Echo24 Tomáš Sokol. Dodal také, že si nedovede představit situaci, kdy by Česká republika chtěla žádat o vydání jiný stát pro účel předvedení svědka ke sněmovní komisi. „Protože se nepředpokládá, že by vyšetřovací komise měla lovit po Evropě lidi,“ řekl Tomáš Sokol.

Odradit se ale nenechá předseda komise Lukáš Černohorský. „Nebude to jednoduché, leč všechno je jednou poprvé. Doposud taková věc nebyla potřeba, nikdo neodmítl podat svědeckou výpověď. Většina věcí, která se týká vyšetřovací komise k OKD, je unikátní. Zjišťujeme a děláme věci, které doposud nikdo nezjišťoval, nebo nedělal,“ řekl Lukáš Černohorský.

Jako poslední možnost vidí předvolání Bakaly člen komise Dominik Feri. „Tuto věc musíme ještě prokonzultovat a to i s policejním orgánem. Předvedení je nástroj ultima ratio a je to bezprecedentní situace,“ řekl pro Echo24 Dominik Feri.

Jak dostat Bakalu k výslechu netuší ani státní instituce. Deník Echo24 se s dotazem, podle jakých pravidel se bude postupovat v případném předvedení Bakaly ke komisi, obrátil na resorty zahraničí, spravedlnosti, Policii ČR a Nejvyšší státní zastupitelství. Téměř totožně ale odpovídaly, že se jich dotaz netýká a odkazovaly na jiné orgány.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS. Vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 už dříve expremiér Sobotka.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.