Pellegrini v Bruselu ujistil, že Slovensko dál silně podporuje EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nová slovenská vláda je odhodlána pokračovat v silné podpoře Evropské unie a být v ní konstruktivním partnerem, ujišťoval ve čtvrtek vrcholné představitele EU v Bruselu nový slovenský premiér Peter Pellegrini. V otázkách, jako je trvající neshoda na migračních kvótách, bude podle něj Bratislava nejen dávat najevo svůj nesouhlasný názor, ale také vždy přicházet s vlastními návrhy řešení.
"Mají ve mně spojence, který je oddán myšlence evropské integrace, a chci potvrdit, že moje vláda plynule naváže na dosavadní silnou podporu EU," prohlásil po svých dnešních bruselských jednáních Pellegrini.
Nový předseda slovenské vlády vpodvečer po rozhovoru s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem uvedl, že pro příští dlouhodobý rozpočet unie po roce 2020 je země připravena zvýšit svůj příspěvek do unijní pokladny z nynějšího jednoho procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 1,1 či 1,2 procenta.
"Je na slovenské vládě, aby rozhodla, co nyní může udělat lépe než dosud," poznamenal Juncker k debatě o reformě unijního azylového systému. Státy si daly na dohodu termín do června a podle šéfa komise je do té doby dostatek času k nalezení řešení.
Země jako Itálie či Řecko na mechanismu, který by byl spouštěn v případě krize, trvají a návrh reformy azylového systému předložený už na jaře 2016 tak stále nebyl schválen. Například předseda Evropské rady Donald Tusk, se kterým se slovenský premiér sešel odpoledne, míní, že pohled na kvóty, které nejsou pro řešení migrační krize zásadní, jen zbytečně státy bloku rozděluje.
Pellegrini poznamenal, že nyní je čas hledat, jak může Bratislava do diskuse přispět. "Naše návrhy budou výsledkem rozhovorů doma s partnery," řekl. Připomněl různé jiné způsoby, kterými se Slovensko do řešení migrační krize zapojuje, například finanční podporou italských snah či pomocí sousednímu Rakousku.
"Pevně věřím, že pro klid v EU není dobré, abychom opět vyvolávali napětí a eskalaci tím, že některé země většinově odhlasují něco, co ostatní budou odmítat a možná to ani nebude fungovat," upozornil Pellegrini. Zemí, které trvalý přerozdělovací mechanismus nechtějí, je podle něj více a přehlasovávání nepřispívá k "dobré pohodě a atmosféře v EU".
Juncker dnes před novináři připomněl středeční návrh komise zakázat dvojí kvalitu potravin. Byli to podle něj právě Slováci, kdo obrátil jeho pozornost k této pro země ze střední a východní Evropy důležité otázce.
S Pellegrinim hovořil Juncker také o vývoji kauzy, která nového premiéra vynesla do čela vlády, tedy o okolnostech zavraždění slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.