Pandemický zákon za každou cenu. Jednat se má i přes víkend, SPD chystá „tvrdé obstrukce“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Novela pandemického zákona míří znovu do Poslanecké sněmovny. Kontroverzní zákon narazil minulý týden u senátorů, kteří ho těsně zamítli a vrátili poslancům. Vládní koalice chce přesto novelu protlačit sněmovnou, k přehlasování Senátu musí získat podporu nadpoloviční většiny všech zákonodárců. Proti zákonu, který by zásadním způsobem posiloval pravomoci vlády v omezování života, se znovu očekávají bouřlivé protesty. Opoziční SPD bude podle Tomia Okamury projednání zákona opět „tvrdě obstruovat“.
Pandemický zákon, který připravila minulá vláda, přestane platit 28. února. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) a především pak podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) proto musí dojít k jeho novelizaci, jinak by podle současné legislativy nebylo možné, aby ministerstvo zdravotnictví mohlo dál vydávat svá mimořádná opatření tak jako dnes.
Změna zákona by prodlužovala jeho platnost do konce letošního listopadu. Vláda by mohla na základě tohoto nového pandemického zákona učinit kroky, které dříve byly možné jen při vyhlášení nouzového stavu – mohla by zavírat restaurace a další služby nebo stanovit očkování jako podmínku pro vstup do provozoven. Kontroverzní novinkou se stala i možnost poslat někoho do karantény přes SMS. Novelu kritizovali i někteří ústavní právníci.
K projednání novely by se mohli poslanci znovu dostat na schůzi sněmovny tento týden v úterý. Vládní koalice na schválení trvá. Podle místopředsedy vlády Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by se mohlo nakonec o novele jednat i přes víkend. V případě, že vláda sežene pro návrh alespoň 101 poslanců, nic už zřejmě nezabrání tomu, aby zákon v současné podobě začal platit, sněmovna ho totiž i přes výhrady některých senátorů už nemůže přepracovat. Prezident Miloš Zeman navíc před několika dny přislíbil, že zákon podepíše v takové podobě, v jaké ho vypustila sněmovna.
Okamura: Pandemický zákon je zmetek
Hnutí SPD bude podle svého předsedy Tomia Okamury projednání zákona opět „tvrdě obstruovat“. „Plně se potvrdilo tvrzení SPD, které jako jediné tento zákon vládní pětikoalice ve sněmovně obstruovalo, že je pandemický zákon zmetek a je ho potřeba zrušit. Navíc hlasování vládních senátorů, kteří mají v Senátu většinu, ukazuje, že je koalice v rozkolu, a premiér Fiala nemá podporu ani u svých senátorů,“ říká Okamura pro deník Echo24. „Hnutí SPD prosazuje zrušení všech plošných opatření, zrušení pandemického zákona a návrat do normálního života,“ dodává.
Válek hrozil nouzovým stavem
Ministr Válek předpokládá, že poslanci senátní veto nakonec přehlasují. V opačném případě podle svých slov požádá vládu, aby znovu vyhlásila alespoň na dva týdny nouzový stav, který by ministerstvu umožnil vydávat opatření. Česká vláda nyní uvolňuje v souvislosti s příchodem mírnější varianty koronaviru omikron, stejně jako další země, většinu restrikcí. Podle ministra však stále hrozí, že koronavirus by se mohl dramaticky rozšířit v nemocnicích a mezi seniory, některá opatření by proto podle něj měla zůstat platit nejméně první dva týdny v březnu. Premiér Fiala v souvislosti se změnou a prodloužením platnosti pandemického zákona řekl, že jde o pojistku, která by měla být připravena pro případné další vlny epidemie.