Sportovní hala v Dolních Břežanech

Sportovní hala v Dolních Břežanech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V posledních letech se objevuje řada pozoruhodných architektonických počinů v malých městech. Po bok zázračné Litomyšle se postupně postavily Líbeznice nebo Dolní Břežany. Za pozornost však stojí také vývoj Úsilné u Českých Budějovic či Trojanovic v Beskydech. Za těmito zázraky stojí schopní starostové, dobré zastupitelstvo a pozornost místních obyvatel.

Srdcem je sportovní plocha 45 x 25 m s výškou 8–9 m dělená příčně na tři části mobilními roletami. Spojovací krček dělá z haly součást školy. Exteriér halu od školy odlišuje, interiér na ni naopak navazuje kombinací bílých a šedých povrchů a masivního dřeva. - Foto: Boys Play Nice

Ostatně v rámci České ceny za architekturu 2017 se ocenění v kategorii Výjimečný počin dostalo právě starostům města Litomyšl – Miroslavu Brýdlovi, Janu Janečkovi, Michalu Kortyšovi a Radomilu Kašparovi. Tito starostové stáli v čele města po roce 1989 a díky jejich soustavné práci došlo ke vzniku mimořádného fenoménu města Litomyšl, kde se daří koncepčnímu uvažování o městě i dobré architektuře. Mimořádná je rovněž jejich schopnost spolu komunikovat i poté, co odešli z funkce starosty, takže změna starosty neznamená změnu v přístupu k rozvoji města, ale v započaté práci lze pokračovat.

V Dolních Břežanech se zázraky dějí pod vedením starosty Věslava Michalika - Foto: Boys Play Nice

V Dolních Břežanech se zázraky dějí pod vedením starosty Věslava Michalika. Na moderní náměstí navazují velkorysé parky, regenerací prošla historická náves a zemědělský brownfield. Obec má novou mateřskou i základní školu a výjimečná sportovní hala je třešničkou na dortu. Břežanská škola díky ní získala nové prostory pro výuku tělocviku, halu ale využívají také místní sportovní kluby a ve večerních hodinách slouží rekreačním sportovcům z řad veřejnosti. Velkorysý interiér haly zároveň umožní její využití pro pořádání kulturních a společenských akcí. Sportovní plocha má velikost 45 x 25 metrů, kapacita tribuny je 250 diváků.

Na straně školy jsou v přízemí šatny s hygienickým zázemím oddělené od sportovní plochy stěnou z tělocvičných žebřin, v patře jsou kabinety a strojovny. - Foto: Boys Play Nice

„Budova stojí na hraně zastavěného území v těžišti velké rozvojové plochy. Atraktivní architektonický koncept – prostorový objekt ve tvaru rotačního elipsoidu – reaguje na současné požadavky i neznámou budoucnost. Realizace a provoz haly mohou být impulzem a inspirací pro další růst obce, proto má vazba na okolí a veřejný prostor stejný význam jako přirozené napojení na základní školu,“ vysvětlují architekti ze studia Sporadical, jež tvoří Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec a Veronika Sávová.

Exteriér halu od školy odlišuje, interiér na ni naopak navazuje kombinací bílých a šedých povrchů a masivního dřeva. - Foto: Boys Play Nice

Hladký kovový povrch stavby zrcadlí okolí, a maskuje tak její skutečné rozměry. Působí mnohem menší, než ve skutečnosti je. Díky zapuštění stavby do terénu vzniklo před halou široké schodiště, jež vymezuje hranici veřejného prostoru a tvoří přirozený amfiteátr. Příkladná obec i stavba připomínající vesmírný koráb jsou dobrým cílem jarního výletu.

 

7. dubna 2018