Schodek stále děsivě roste. „Je vidět, že Schillerová maká“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hospodaření státu se každý měsíc víc prohlubuje do miliardových schodků. Za červenec vzrostl schodek na téměř 280 miliard korun, což je další z historických rekordů. Z čísel ministerstva financí je patrné, že příjmy oproti minulému roku vzrostly. Zatěžující jsou právě výdaje, které za působení kabinetu Andreje Babiše (ANO) rostly každým rokem. Ekonomové upozorňují, že nová vláda vzešlá z podzimních voleb bude muset začít veřejné finance konsolidovat. V opačném případě pak hrozí zhoršení ratingu.
Ministerstvo na začátku měsíce představilo plnění státního rozpočtu z minulého měsíce. Schodek stoupl z červnových 265,1 miliardy korun na 279,4 miliardy korun a výsledek tak stačí na nejhorší červencový měsíc v historii České republiky. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale může zůstat v klidu, protože v minulém roce navrhla letošní schodek ve výši 500 miliard. To je podle ekonomů tak vysoké číslo, že k němu zřejmě stát nedojde.
Na další rok navrhuje Schillerová rozpočet se schodek 390 miliard, kde se už počítá s navýšením důchodů o 300 korun měsíčně. Jednalo by se o další vysoký schodek po loňském, který vykázal deficit 367,4 miliardy korun.
Ekonomy v současné době ale děsí výdaje, které každým rokem rostly. Během vlády Andreje Babiše totiž dostávali přidáno nad rámec valorizace senioři nebo se také navyšoval rodičovský příspěvek. To však nejsou jediné položky, které by způsobovaly vysoké výdaje. Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozorňuje, že meziročně výdaje vzrostly o více jak 93 miliard korun. Celkově na 1,1 bilionu korun.
Výdaje ale rostly ještě v době, kdy pandemie koronaviru neničila státům ekonomiky. „Problém lze identifikovat hlavně u zvyšování neinvestičních transferů podnikatelským subjektům. Dále se projevuje neschopnost reformovat zdravotní a sociální systém, což bude naše veřejné rozpočty zatěžovat i v dalších letech,“ upozornil pro Echo24 Křeček.
Příjmy rozpočtu oproti minulému roku přitom stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. S tím vzrostly i daňové příjmy meziročně o 32,4 miliardy korun.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda pak uvedl, že tempo růstu schodku už nebude tak razantní, jako tomu bylo v první polovině roku. Přesto ale celkový letošní schodek bude vyšší než 400 miliard korun. „Tuzemské veřejné finance se potenciálně mohou poměrně snadno vrátit na dráhu udržitelného vývoje. Vlivem pandemie tak nedošlo k rozvratu veřejných financí. Současně je ale třeba přijít co možná nejdříve s věrohodným plánem konsolidace veřejných financí pro příštích deset letech,“ řekl Kovanda k červencovému plnění.
Opoziční poslanci za výsledek tepou ministryni financí, že se na jakékoliv šetření rezignovala. „Červencový schodek státního rozpočtu 280 miliard! Průměrná rychlost 40 miliard měsíčně je děsivá, vláda jede podle plánu, aby to v prosinci bylo miliard 500. Co dříve vládám trvalo léta, Alena Schillerová zvládne za pár měsíců. Je vidět, že maká. Bez ohledu na budoucnost,“ uvedl kandidát STAN a Pirátů na ministra financí Věslav Michalik.
Ekonomický expert ODS Jan Skopeček pak podobně jako Křeček vidí největší problém ve výdajích státu. Ten také upozorňuje, že investice klesly o 8,6 miliardy korun. „Kde jsou ty řeči o tom, že se z krize proinvestujeme? Na covidovou podporu šlo dle ministerstva ze státního rozpočtu 186 mld. Kč. A já se ptám – kde se vzalo dalších 100 miliard sekyry? Paní ministryně Schillerová podle všeho na řešení problémů rozpočtu rezignovala a měla by hodit ručník do ringu,“ dodal Skopeček.