Babiš přinese Zemanovi oficiální seznam jmen. Prezident se mezitím sejde s nováčky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Začátek fungování druhé Babišovy vlády byl ohlášen na středu. Podle premiéra bude prezident jmenovat nové ministry poté, co si hlava státu pozve na schůzky všechny členy budoucí vlády. Nad seznamem jmen však visí stále jeden otazník. S Miroslavem Pochem, který je navržený na post ministra zahraničních věcí, nesouhlasí prezident Miloš Zeman ani komunisté. Na konečném seznamu, který Babiš přinese dnes Zemanovi, však jeho jméno bude.
Premiér Andrej Babiš ani Jan Hamáček nechtěli nedělní Lánskou schůzku komentovat. Jisté však je, že Babiš odnese už konečný seznam jmen ministrů dnes k prezidentovi. Miloš Zeman se poté setká s nováčky ve vládě. Jako první půjde na řadu navržená ministryně spravedlnosti Taťána Malá, která je opozicí tvrdě kritizována. Vyčítají jí zejména střet zájmů, kdy spoluvlastní insolvenční společnost, a také nedostatečné vzdělání.
Druhým jménem je Marta Nováková, která by měla zasednout na ministerstvu průmyslu. Nováková je prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a přichází na minsiterstvo v době, kdy se bude řešit návrh na transformaci polostátního koncernu ČEZ. S tím souvisí také dostavba jaderných blok Temelína a Dukovan. Nováková však není na energetiku expertkou, dosud se věnovala byznysu se svou společností U&SLUNO, která se zaměřuje na IT.
Na post ministra práce a sociálních věcí má usednout Petr Krčál. Nominant sociální demokracie měl ve vládě působit už za bývalého premiéra Bohuslava Sobotky. Tehdejší nabídku však odmítl, kvůli vážným rodinným problémům. Na Petra Krčála by od jeho předchůzdkyně Jaroslavy Němcové čekal zákon o sociálním bydlení, který kritizuje i samotná sociální demokracie. Jako poslední se dnes prezidentovi představí poslanec Antonín Staněk, který by měl nahradit Ilju Šmída na pozici ministra kultury.
Už v pátek se Miloš Zeman sešel s Miroslavem Pochem, kterého si nepřeje v nové vládě. Podle hlavy státu je prouprchlický a pozice zahraniční politiky by byla ohrožena. Výsledek jednání mezi oběma politiky není známý. V seznamu jmen, která Babiš Zemanovi přinesl, však jeho jméno nebylo uvedeno. „Není pravda, že byl navržen,“ řekl Miloš Zeman. Výrok okomentoval ihned Andrej Babiš, který upřesnil, že se jednalo o neoficiální seznam. „Oficiální návrh kandidátů do vlády, včetně pana Pocheho, předám v pondělí,“ řekl Andrej Babiš.
Na stranu Miloše Zemana se postavili i komunisté, kteří Pocheho obdobně kritizují. Předseda KSČM Vojtěch Filip Pochemu vyčítá, že spolu s dalšími českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament vyzval v květnu 2017 státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale hlasoval proti usnesení.
Filip poté začal upozorňovat na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování sociální demokracie. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.
ČSSD trvá na Pochem
Sociální demokraté však na jeho jmenování trvají a upozorňují, že pokud by Babiš Pocheho nenavrhl, jednalo by se o porušení koaliční smlouvy. Předseda sociálních demokratů však připustil, že pokud by Poche přes Zemana neprošel, vedl by ministerstvo dočasně Hamáček. „Za mě je akceptovatelné, že pokud by pan prezident odmítl nominovat Miroslava Pocheho, tak že by po nějakou dobu řízením ministerstva zahraničí byl pověřen předseda té koaliční strany, která toto ministerstvo má v gesci, to znamená sociální demokracie a to znamená moje osoba,“ řekl Jan Hamáček. Miroslav Poche by pak mohl v úřadě zastávat pozici náměstka či poradce. Proti tomu by Miloš Zeman nic neměl.
Podle Hamáčka by zmíněný postup umožnil přejít ke jmenování vlády a k hlasování o důvěře kabinetu ve sněmovně. To se předpokládá ve středu 11. července. Záležet však bude také na hlasu komunistů, kteří vládu budou podporovat. Konečné rozhodnutí, zda KSČM bude kabinet tolerat či nikoliv, padne na ústředním výboru v sobotu.