Florence má už na svědomí nejméně 13 mrtvých a miliardové škody

Florence má už na svědomí nejméně 13 mrtvých a miliardové škody

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rozsáhlé škody ve výši desítek miliard dolarů a nejméně 13 mrtvých si přes víkend vyžádal v Severní a Jižní Karolíně přírodní živel Florence. V pátek udeřil na východní pobřeží USA jako hurikán, v sobotu zeslábl na tropickou bouři a dnes klesl do kategorie tropické deprese. Meteorologové sice předpokládají další mírnění síly větru, nicméně varují před trvajícími intenzivními srážkami. V sobotu americký prezident Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy v osmi okresech Severní Karolíny, které hurikán Florence zdevastoval.

O tom, že Florence zeslábla na tropickou depresi, informovalo v neděli ráno americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Bouřkový systém v té chvíli postupoval dál rychlostí kolem 13 kilometrů v hodině. Síla doprovázejících větrů klesla na 56 kilometrů za hodinu a zřejmě se bude dál snižovat.

Na pobřeží přitom živel v pátek vtrhl jako hurikán druhé a záhy první kategorie s větry o síle 145 kilometrů za hodinu. Nad pevninou tato tropická cyklóna pak výrazně zpomalila postup a polevila i na intenzitě. Nicméně nijak se nezmenšilo nebezpečí plynoucí z přívalů vody padajících z temných hustých mračen, ba naopak.

"Tento bouřkový systém chrlí obrovské množství srážek," upozornil severokarolínský guvernér Roy Cooper. Zároveň varoval obyvatele z evakuovaných oblastí před unáhleným rozhodnutím vracet se domů. "Všechny silnice ve státě jsou ohrožené záplavami," řekl.

V postižených oblastech však hrozí nebezpečí i z vyvrácených stromů a utržených větví. Hrozbu představují větrem urvané kusy střech a různé unášené předměty, padající sloupy vedení elektrického proudu i elektřina samotná.

Úřady očekávají, že deště potrvají ještě příští týden a způsobí vylití řady vodních toků z břehu, a to nejen v Severní a Jižní Karolíně. Vydatné srážky se předpokládají i ve státech Virginie a Západní Virginie.

Odhaduje se, že Florence by při pokračujícím postupu nad pevninou mohla nějakým způsobem postihnout kolem deseti milionů lidí. První odhady škod hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun). Doposud je například hlášeno 930.000 domovů a firem, které přišly o elektrický proud. Hrozí také ekologické škody způsobené přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky.

,

16. září 2018