Berňák smetl ze stolu upozornění Němců ohledně reklamy na Čapím hnízdě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jedna pozoruhodnost provází vyšetřování hospodaření farmy Čapí hnízdo. Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy, a to pro podezření z trestného činu krácení daně. Podle serveru Neovlivní.cz jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Zároveň už v minulosti prověřovala Finanční správa podnět německého berňáku, kterému se nezdála jedna konkrétní smlouva o reklamě mezi německou pobočkou Agrofertu a Čapím hnízdem z roku 2012.
Berňák ale podnět „smetl“ ze stolu, respektive jej vyřídil jedním řízením s jedním subjektem, nedoměřil žádnou daň a nedal podnět orgánům činným v trestním řízení.
O podnětu, který kvůli smlouvě o reklamě z roku 2012 poslal do Česka finanční úřad v německé Saské Kamenici, informoval deník Echo24 už loni v létě ZDE. O způsobu, jímž se česká Finanční správa s podnětem vypořádala, jsme psali začátkem roku ZDE. Podnět přišel do Čech v roce 2014, kdy byl ministrem financí premiér Andrej Babiš (ANO), do jehož svěřenských fondů farma patří.
Finanční správa podnět Němců vyřídila jedním řízením, které se týkalo jednoho subjektu, bez doměření daně. Nemohla tak ale z logiky věci prošetřit všechny objednavatele reklamy u Čapího hnízda, kteří patří do skupiny Agrofert. Deník Echo24 to zjistil na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Nyní, když policie zahájila v souvislosti s hospodařením farmy úkony trestního řízení, se deník Echo24 Finanční správy zeptal, zda si za svým rozhodnutím stojí, a jak je možné, že zatímco policie prověřuje podezření z daňových úniků v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, Finanční správa podnět z Německa vyřídila jedním řízením bez doměření daně či bez podání podnětu orgánům činným v trestním řízení.
Finanční správa ale nechtěla věc komentovat. „Vaše dotazy se odvíjí od konkrétního poznatku v kauze, která je v aktuální době předmětem medializace, a proto vám na takto položené otázky skutečně odpovědět nemůžeme. Ani žádná jiná média od nás nedostala jakoukoliv podrobnější informaci,“ uvedl za Generální finanční ředitelství Lukáš Heřtus.
Babiš i Agrofert odmítají jakékoli pochybení
Podnět Němců se týkal možnosti, že by farma mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně by tento postup pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Holding Agrofert, dnes zaparkovaný ve svěřenských fondech premiéra Babiše, i premiér Babiš dlouhodobě odmítají, že by se v souvislosti s Čapím hnízdem dělo cokoli nezákonného.
Kromě reklamy prošetřovala policie i okolnosti unijní dotace pro Čapí hnízdo. Státnímu zástupci v případu navrhla Babiše a další obviněné poslat před soud, zda tam ale případ skončí, rozhodne až definitivně žalobce Jaroslav Šaroch.