CEFC

Čínská státní firma koupila podíl v CEFC. Spekuluje se o převzetí státem

CEFC
Čínská státní firma koupila podíl v CEFC. Spekuluje se o převzetí státem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čínský správce majetku Huarong Asset Management Co. Ltd., kterého kontroluje stát, koupil podíl 36,2 procenta v dceřiné společnosti firmy CEFC China Energy, která se má stát majitelem podílu v ruské Rosněfti. Vyplývá to z prohlášení dceřiné společnosti CEFC.

Podle prohlášení dceřiná společnost správce majetku Huarong, Huarong Ruitong Equity Investment Management, koupila podíl v CEFC Hainan ve dvou tranších, v prosinci a únoru. Zbývající podíl 63,8 procenta v CEFC Hainan vlastní CEFC Shanghai International Group.

Z prohlášení není jasné, kolik Huarong za podíl zaplatil. Po koupi se však kapitál CEFC Hainan navýšil o 9,6 miliardy jüanů (31,3 miliardy Kč). Ve firmách CEFC a Huarong nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil, napsala agentura Reuters.

Na počátku tohoto měsíce se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management. Navíc se v médiích objevily zprávy, že předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Tyto informace firma odmítla. Manažer je mimo jiné členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, firma působí rovněž v České republice.

Skupina CEFC působí kromě energetiky především ve financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně.

Za několik málo let se CEFC přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rapidně rostoucí ropný a finanční konglomerát s majetkem po celém světě a ambicí stát se jedním z čínských energetických gigantů. V září se firma dohodla, že koupí podíl 14,16 procenta v ruské ropné firmě Rosněfť za 9,1 miliardy USD (188,2 miliardy Kč).

CEFC Group (Europe) posílila kapitál

CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč. Stalo se tak formou příplatku k základnímu kapitálu. Společnost, která má ČR jako sídlo svých evropských aktivit, beze změn řídí své investiční portfolio v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu, informovala CEFC.

„Mateřská společnost se sídlem v Hongkongu vyjádřila posílením kapitálu firmy důležitost, jakou evropským projektům přikládá. Zároveň tím posílila samostatnost CEFC Europe. Navýšení vlastního kapitálu firmy je signálem, že společnost je stabilním a kredibilním partnerem,“ uvedla firma.

„Tímto prohlášením dává CEFC Europe jasně najevo, že je kapitálově stabilní a nemá problémy s financováním,“ řekl ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček. Jde podle něj o reakci na informaci, že CEFC Europe zastavila majetky. V této souvislosti se totiž spekulovalo, že zástava může znamenat finanční problémy společnosti. Posílením kapitálu by měly být rozptýleny pochybnosti o financování CEFC Europe. Zástava majetku tak zřejmě sloužila pouze k získání výhodnějších úvěrových podmínek, podotkl Křeček.

Jednou z rolí kapitálu je garanční role vůči věřitelům, upozornil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Navyšování kapitálu tak může podle něj souviset s aktuální situací a spekulacemi ohledně údajného vyšetřování předsedy představenstva skupiny CEFC Jie Ťien-minga. Další důvod může souviset s akvizicí 14procentního podílu v ruské ropné firmě Rosněft, na níž se CEFC dohodla loni. Výsledkem je růst obezřetnosti financujících bank, případně jejich požadavek na dodatečná ručení ze strany CEFC a možné ohrožení reputace čínské skupiny, uvedl Kovanda.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu.

„Naše investiční portfolio je stabilizované a financování aktiv transparentní. Během dvou a půl let jsme se stali jednou z předních investičních společností působících na trhu,“ uvedla výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company Marcela Hrdá. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur. „Naše investiční projekty jsou ziskové a míra zadlužení patří k nejmenším v ČR ve srovnání s velkými investičními skupinami, které na zdejším trhu působí,“ dodala.

V posledních dnech je podle ní společnost pod vlivem spekulativní mediální kampaně. Zdůraznila, že CEFC Europe je samostatná entita, její projekty, které provozuje v sedmi evropských zemích, fungují nezávisle na mateřské společnosti. „Odmítáme zároveň spekulace médií o tom, že by jakékoliv naše společnosti (SK Slavia Praha, Eden Arena a další) čelily finančním či jiným problémům v kontextu informací, která média publikovala v posledních dnech,“ upozornila.

, jk

9. března 2018