Hamáček by měl rezignovat, shoduje se ústecká ČSSD. Na vině je i snaha o vyloučení Foldyny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociální demokraté v Ústeckém kraji vyzvali Jana Hamáčka k rezignaci na funkci předsedy strany. Důvodem jsou podle nich snahy o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) pro jeho politické názory a neúspěšný projekt zapojení ve vládě. Usnesení přijatá na jednání krajského předsednictva Ústeckého kraje poskytl krajský předseda ČSSD Miroslav Andrt.
Severočeští sociální demokraté byli od počátku proti vstupu ČSSD do vlády s ANO. Krajské předsednictvo nyní považuje za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. „A za stejně neúspěšné považuje i vyjednávání předsedy ČSSD Jana Hamáčka o osobě ministra kultury,“ uvádí se v usnesení.
Zástupci ČSSD napříč sedmi okresy Ústeckého kraje se už na jaře 2018 shodli na tom, že vládní angažmá by pro sociální demokracii nebylo přínosem. Proti vstupu do vlády s hnutím ANO se tehdy v kraji vyslovilo v referendu 61,4 procenta hlasujících členů.
Hlasy pro opuštění vlády
Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Staňka, ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.
V ČSSD se ozývají hlasy, že strana by měla vládu opustit. Mluví tak například poslanec ČSSD a člen rozpočtového výboru Václav Votava, podle něhož strana vůbec do vlády jít neměla a nyní je spíš pro odchod z vlády. „Po tom, co s námi provádí jak prezident tak premiér, kdy je porušována ústava, ale i koaliční smlouva, jsem tím spíše pro odchod z vlády. Snad máme ještě nějakou hrdost a jsme svébytnou a svéprávnou stranou. ČSSD musí trvat na jmenováni pana Šmardy ministrem kultury. Je to otázka principu. Pokud by v předsednictvu bylo hlasování o změně v osobě nominanta, tak ji nepodpořím,“ uvedl pro Echo24 Votava pár hodin před tím, než Šmarda svou nominaci vzdal. Podobně mluví dlouhodobě i senátor a místopředseda senátorského klubu ČSSD Jiří Dienstbier. Ten nevidí žádnou možnost kompromisního řešení. „Není na co čekat,“ řekl deníku Echo24 o možnosti odchodu strany z vlády v pondělí odpoledne.