Zásadní schůzka k Babišovu střetu zájmů. Brusel jedná s ČR o zemědělských dotacích
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zásadní jednání k zemědělskému auditu Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se dnes koná v Bruselu. S Evropskou komisí budou jednat zástupci zemědělského fondu SZIF a ministerstev financí, zahraničí a především zemědělství. O tom, co na jednání zazní, hodlá SZIF informovat ve středu. Shodou okolností dnes pořádá dočasná senátní komise pro vyhodnocení auditů seminář na téma „střet zájmů“.
Ministerstva byla den před jednáním v Bruselu velmi „skoupá na slovo“. Stejně tak SZIF. V pondělí nechtěl žádný z úřadů uvést, kdo konkrétně do Bruselu jede ani to, zda budou dosavadní závěry EK rozporovat. Co bude následovat po jednání, je o něco jasnější. Podle všeho se auditní proces ještě povleče.
„Evropská komise má třicet pracovních dní na zaslání zápisu z bilaterálního jednání, následně má ČR patnáct pracovních dní na zaslání připomínek k zápisu z jednání. V případě požadavku EK na zaslání dodatečných informací do jí stanovené lhůty vždy běží nová lhůta pro EK pro vydání finální zprávy v délce šesti měsíců od doručení zaslaných informací ze strany ČR,“ uvedl za ministerstvo zemědělství Vojtěch Bílý.
Server Neovlivní začátkem ledna uvedl, že audit Evropské komise k zemědělským dotacím dospěl k závěru, že premiér Babiš je ve střetu zájmů, dál ovládá holding Agrofert, a firma tak nemá nárok na evropské dotace. Ministerstvo zemědělství a SZIF reagovaly, že zatím finální zprávu Evropské komise k auditu nemají. K dispozici mají pouze materiály pro úterní dvoustranné jednání. Co je jejich obsahem a zda nějaké závěry tyto dokumenty obsahují, SZIF ani ministerstvo neodpověděly.
Střet zájmů u premiéra konstatovala i předchozí finální auditní zpráva Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil holding. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.
Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů a že by Česku hrozilo vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding, který do února 2017 před vložením do svěřenských fondů Babiš vlastnil, postupoval podle zákonů. Podle opozice je ale premiérův střet zájmů jasný.
Dočasná komise pro vyhodnocení auditů vznikla v reakci na první předběžnou auditní zprávu, z níž citovala média. Zpráva střet zájmů premiéra Babiše předběžně konstatovala. Dlouhodobě si stěžuje na to, že jí vláda odmítá vydat dokumenty s oběma audity související. Vláda se odkazuje na důvěrný režim. Stejně tak nezískal dokumenty ani kontrolní výbor sněmovny. „Podle nás ale možnost, že dokumenty kontrolní orgány projednat mohou, určitě je,“ řekl deníku Echo24 místopředseda kontrolního výboru sněmovny Lukáš Černohorský (Piráti).