atraktivnější banky

Banky mění své chování. Zlevňují půjčky a zvyšují úročení spořících účtů

atraktivnější banky
Banky mění své chování. Zlevňují půjčky a zvyšují úročení spořících účtů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V posledních měsících nastává v bankovním sektoru zajímavý fenomén, který může těšit české zákazníky. Některé peněžní ústavy při stagnaci úrokových sazeb mírně zlevňují půjčky a úvěry, úroky na spořících účtech naopak řada z nich zvedla. ČNB minulý týden úrokové sazby nezměnila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstává na 1,75 procenta. Za chování bank může kromě nízké úrokové sazby rovněž konkurenční prostředí.

Banky se chovají podobně, přesto je složité najít společné důvody, proč své podmínky zvýhodňují. „Žádné dvě banky na trhu nejsou stejné, každá jedna má svůj specifický obchodní model, který se liší od obchodního modelu všech ostatních bank. Výčet a váha argumentů, které banky vedou ke změnám v nastavení úrokových sazeb, jsou proto případ od případu odlišné, proto je téměř nemožné zobecňovat,“ řekl pro Echo24 Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

Například Equa bank snížila od 1. dubna úrokové sazby spotřebitelských úvěrů o 1,1 procentního bodu. Některé úvěry tak bude možné získat již od 4,8 % místo původních 5,9 %. „Prodeje spotřebitelských půjček přibližně od léta 2016 zpomalují. Loňský rok byl dokonce celkově slabší než rok předchozí. Je to dáno především tím, že Češi úvěry financují hlavně zboží dlouhodobé spotřeby, jako vybavení a rekonstrukce domácnosti nebo pořízení automobilu. Lidé si tak půjčují vyšší částky, které déle splácí.“ řekl Ondřej Hák za Equa bank.

„Za sníženým meziročním objemem půjček stojí i vysoká konkurence a nízké úrokové sazby. Nové nabídky klienty už k refinancování tolik nelákají. V Equa bank jsme se proto rozhodli stávající nabídku půjček ještě více zatraktivnit a významně snižujeme úrokové sazby,“ dodal. „V Equa bank jsme se rozhodli snížit úrokové sazby, abychom půjčky ještě více zatraktivnili a nabídli je za skutečně výhodných podmínek velké části žadatelů,“ upřesnila za banku pro Echo24 Markéta Dvořáčková.

Svoji historicky nejnižší sazbu od 3,9 % ročně (RPSN 4,1 %) nově nabízí domácnostem MONETA Money Nabídka umožňuje půjčit si po internetu nebo v kamenné pobočce až 800 tisíc korun s dobou splácení až 10 let. MONETA Money Bank je s milionem klientů čtvrtou největší bankou v zemi. „Snížení sazeb u našich spotřebitelských úvěrů je marketingovou akcí s cílem ještě více zatraktivnit naši nabídku a posílit pozici na trhu v rámci hospodářské soutěže. Díky naší výhodné nabídce mohou lidé financovat za opravdu výhodných podmínek například rekonstrukci bydlení, pořízení automobilu nebo studijní pobyt,“ uvedl za banku pro Echo24 uvedl Tomáš Kostrhoun. Zároveň dodal, že marketingová akce nemá žádnou spojitost s kroky ČNB.

Naopak společnost mBank ve svých krocích přiznává vliv ČNB. „U hypoték upravujeme sazby kontinuálně podle tržních podmínek, základní sazby ČNB mají veliký vliv, protože marže u hypoték je naprosto minimální a banky se snažily ceny držet co nejníže i za cenu dopadu na vlastní marže,“ řekl mluvčí mBank Pavel Vlček. U depozitních produktů sazby banka podle něj neupravovala.

ČNB zvýšila úrokové sazby v listopadu

Bankovní rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na zasedání loni 1. listopadu. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,25 procentního bodu. Šlo tak o čtvrté zvýšení sazeb v řadě a celkově páté v loňském roce. Na zasedání v únoru rada nechala sazby beze změny.

Na to již v listopadu reagovala například Fio banka. „Česká Fio banka reaguje na rostoucí úrokové sazby na trhu jejich znovu navýšením a zároveň zavádí rostoucí pásmové úročení u spořících účtů, kdy úrok roste s výší vložené částky. Lze tak dosáhnout až na úrokovou sazbu 0,60 %,“ uvedla banka v tiskové zprávě.

Po zvyšování mezibankovních sazeb na konci minulého roku přišlo v lednu mírné zlevnění těchto zdrojů, uvedl pro ČTK analytik ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Banky tak mají nyní o něco vyšší marže na úvěrech a mohou lehce zlevňovat. Začíná klasický boj o klienty, který banky mohou vést pouze cenou svých produktů. „Díky zachování základní úrokové sazby ČNB se v následujících měsících dočkáme dalších akčních nabídek, které již některé banky zveřejnily,“ dodal.

Wüstenrot od ledna u překlenovacího úvěru zajištěného zástavním právem k nemovitosti zvýšila slevu za zajištění z jednoho na dvě procenta. Před měsícem snížila sazby o dvě desetiny procentního bodu u hypoték s tříletou a sedmiletou fixací. „V dubnu plánujeme další zvýšení sazeb termínovaných vkladů,“ uvedla mluvčí skupiny Martina Vokrouhlíková.

Air Bank v letošním roce snižovala úrokové sazby u hypoték. „Úrokové sazby u půjček jsme letos neměnili. V tuto chvíli změny úrokových sazeb u naší nabídky naplánované nemáme,“ podotkla mluvčí banky Jana Karasová. Sberbank zvyšovala úroky u depozit. „Momentálně úrokové sazby depozit ani úvěrů neměníme,“ doplnila mluvčí Sberbank Radka Černá. Raiffeisenbank začátkem ledna představila nový spořicí účet, který aktuálně patří mezi nejatraktivnější nabídky na trhu.

Snížení sazeb u půjček oznámila i online služba Zonky. „Nově se sazbou začínající na 2,99 procenta Zonky potvrzuje nejnižší sazbu půjčky na trhu. Vždy samozřejmě s ohledem na kreditní riziko zákazníků, které je u nás na prvním místě,” upozornil ředitel služby Pavel Novák.

Vojtěch Šeliga