Ukrajinský soud zakázal hlavní proruskou stranu. Její vůdce Medvedčuk je podezřen z vlastizrady
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Odvolací soud ve Lvově na západě Ukrajiny v pondělí vyhověl žádosti ministerstva spravedlnosti a zakázal hlavní proruskou stranu v zemi. Majetek strany Opoziční platforma-Za život propadne státu. Proti rozhodnutí se lze ještě odvolat k nejvyššímu soudu, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. K vůdcům strany patří oligarcha Viktor Medvedčuk, pokládaný za blízkého Kremlu, který je v současnosti ve vazbě kvůli podezření z vlastizrady.
Formálně jsou všechna jednání soudů o zákazu stran na Ukrajině otevřena médiím, ale úřady většinou do síně nepustí novináře, ať už bez vysvětlení důvodu, anebo se odvolají na karanténní opatření. I v tomto případě soud novináře do sálu nepustil, a tak argumenty stran nejsou známy. Seznámit se s nimi bude možné až po zveřejnění plného znění verdiktu, poznamenal deník.
Opoziční platforma-Za život je už jedenáctou stranou, jejíž činnost byla soudně zakázána. Posuzování tohoto případu nicméně zabralo soudu mnohem více času – dohromady pět až šest hodin – než v případě jiných stran. Soud začal už minulý týden, v této kauze se ale jednalo o zákaz jediné strany zastoupené v parlamentu a se skutečně významným zastoupením v městech a obcích.
‼️A #Ukrainian court has banned the pro-Kremlin party "Opposition Platform - For Life", the country's Justice Ministry declared. pic.twitter.com/qA1Iznf0ZD
— NEXTA (@nexta_tv) June 20, 2022
Již v březnu rada národní bezpečnosti a obrany pozastavila činnost stran napojených na Rusko, v dubnu pak ukončil činnost poslanecký klub Opoziční platformy v parlamentu a v květnu parlament oficiálně zakázal činnost proruských stran na Ukrajině.
Představitelé Opoziční platformy-Za život podle listu Kommersant označili rozhodnutí soudu za nezákonné; činnost strany podle nich nebyla zaměřena na rozvrácení ústavního zřízení, svrchovanosti a územní celistvosti země či oslabení národní bezpečnosti.
Ukrajinští vyšetřovatelé tento měsíc předali Medvedčukův případ soudu. Politikovi hrozí až 15 let vězení i konfiskace majetku, napsal portál Ukrajinska pravda. Podle vyšetřovatelů Medvedčuk, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podporoval ruské vedení při rozvratné činnosti namířené proti Ukrajině. V letech 2015 až 2020 prý například shromažďoval informace o rozmístění vojenských jednotek nebo poškozoval ekonomickou bezpečnost Ukrajiny tím, že nelegálně těžil ropu a zemní plyn na Krymu.
Politik popírá, že by se dopustil čehokoliv nezákonného. Zadržen byl letos v dubnu. Stalo se tak poté, co krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu utekl z domácího vězení. V tom byl od loňska, kdy ho ukrajinské úřady začaly vyšetřovat kvůli vlastizradě.
Ruský prezident Putin je kmotrem nejmladší Medvedčukovy dcery.
Medvedčukova strana mívala oporu mezi voliči na převážně ruskojazyčném východě a jihu země.