otázka manželství

Sňatky homosexuálů jsou znovu na stole. Poslance čeká vášnivá a dlouhá debata

otázka manželství
Sňatky homosexuálů jsou znovu na stole. Poslance čeká vášnivá a dlouhá debata

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Třeskuté téma zrovnoprávnění homosexuálních párů je znovu na půdě Poslanecké sněmovny. Mají mít homosexuální páry možnost sňatků a adopcí, nebo se má do ústavy vnést ochrana manželství jako svazku muže a ženy? O dvou protichůdných návrzích se budou v úterý přít poslanci. Jedna skupina zákonodárců předkládá změnu občanského zákoníku, která umožní sňatky homosexuálům a zruší registrované partnerství, druhá navrhuje, aby se do ústavního pořádku dostala ochrana manželství jako svazku muže a ženy. K posunutí do druhého čtení však asi jen tak nedojde, může za to vysoký počet poslanců přihlášených do rozpravy.

Návrh novely občanského zákoníku zrovnoprávňující vztahy stejnopohlavních párů byl předložen skupinou 46 poslanců a poslankyň v čele s poslankyní Radkou Maxovou (ANO). V případě přijetí novely by homosexuální páry získaly možnost společného osvojení dítěte a společné pěstounské péče. Po smrti jednoho z manželů by děti měly nárok na sirotčí důchod, i když zesnulý nebyl jejich biologickým rodičem. Podle poslanců by děti manželů stejného pohlaví měly rovněž větší šance získat dědictví. Pokud by novela byla přijata, mohl by jeden z partnerů osvojit dítě toho druhého. Získal by tím rodičovská práva i povinnosti.

Předkladatelé však mají obavu z vysokého počtu poslanců přihlášených do rozpravy. „V současné době je do rozpravy přihlášeno asi 24 poslankyň a poslanců. Ještě počítám i s faktickými poznámkami během projednávání v reakcích na rozpravu. Byla bych moc ráda, kdyby došlo k posunutí do dalšího čtení, kde by se ve výborech vedla diskuse na toto téma. Ale vzhledem k počtu přihlášených v rozpravě to moc nevidím,“ řekla pro Echo24 Radka Maxová (ANO).

Počet diskutujících poslanců vidí jako překážku i ostatní. „Předpokládám, že debata bude rozsáhlá a je tedy možné, že ještě nebude v úterý ukončena a na hlasování ještě nedojde. Rozložení sil se mi těžko odhaduje, protože se jedná o téma, které typicky rozděluje i kluby napříč spektrem, můj odhad je, že je to velmi vyrovnané,“ uvedla pro Echo24 Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

K liberálnímu návrhu se přihlásili také Piráti. „Očekávám to, co posledně – variace na pořekadlo, že už sice zaznělo na dané téma vše, ale ještě to neřekli všichni. Pokud tomu tak nebude, budu příjemně překvapena,“ uvedla pro Echo24 Olga Richterová. Ta se sama ze zdravotních důvodů jednání nezúčastní.

Pro konzervativnější poslance je návrh nepřijatelný. „Já s tímto návrhem nesouhlasím. Přijetí zákona, který by homosexuálům umožňoval adoptovat děti a stavět své svazky na roveň manželským svazkům, pro řadu z nás posvátným, je pro mě nepřekročitelná mez. Ve svém projevu v prvním čtení jsem podal návrh na zamítnutí. Věřím, že návrh zákona bude zamítnut, i když to může být těsně. Klub ODS má volné hlasování, jako vždy když se v minulosti hlasovalo o podobných tématech,“ uvedl Jan Bauer (ODS).

Občanští demokraté však nejsou jediní, kdo dávají svým poslancům možnost volného hlasování. Podobně to mají i KSČM, ČSSD a STAN. „Poslanecký klub STAN se rozhodl pro volné hlasování. Nevymezuji se proti manželství pro všechny. Ctím svazek muže a ženy jako jediný přirozený svazek, ze kterého můžou vzejít děti. Proto si myslím, že by měl být svazek muže a ženy chráněn ústavou,“ řekl již dříve Petr Gazdík ze STAN.  

Tradiční rodina jako základ společnosti, kontrují konzervativci

Oproti liberálnímu návrhu stojí naopak návrh konzervativních poslanců z řad KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN, kteří chtějí doplnit listinu práv a svobod o ochranu manželství jako svazku muže a ženy. „Chceme manželství povýšit na ústavní hodnotu. Doufáme, že rodina, tak jak je vnímána, zůstane základem naší společnosti,“ uvedl již dříve lidovecký poslanec Marek Výborný.

V prosinci přišel se třetím návrhem poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Na jeho kompromisní návrh se však snesla kritika, proto jeho prosazování odložil. „Návrh mám hotový. Ta varianta byla – práva ano, manželství ne. V momentě, kdy jsem se dostal do středobodu zájmu na jedné straně aktivistů, kteří si platili inzeráty proti mému návrhu, a na straně druhé radikálních názorů, které říkaly, že by tam neměly být zahrnuty děti, tak jsem nechtěl být v pozici šiřitele dobra. Oznámil jsem proto, že to odkládám a počkám si, jak tohle všechno dopadne,“ řekl Nacher pro Echo24.

Vojtěch Šeliga