Kauza Navrátilová pokračuje

Jsou podvod? Navrátilová couvá. Za výrok o transgender sportovkyních se omluvila

Kauza Navrátilová pokračuje
Jsou podvod? Navrátilová couvá. Za výrok o transgender sportovkyních se omluvila

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Někdejší světová tenisová jednička Martina Navrátilová se v neděli omluvila za svůj nedávný výrok, že transsexuální sportovkyně jsou podvod. Vysloužila si za to tehdy tvrdou kritiku, která ji častovala označeními jako „pohoršující“ nebo „transfobní“, dokonce tenisovou legendu vyloučili ze spolku, který podporoval LGBT sportovce a jehož byla ambasadorkou. Kvůli svému prohlášení musela v posledních dnech čelit řadě osobních útoků, napsala Navrátilová na svých osobních stránkách

Vítězka 18 grandslamů ve dvouhře se nedávno v příspěvku v britském deníku The Times věnovala problematice transsexuálních atletek. Podle jejího názoru nejde o férový přístup ke sportu. Prý podpoří transsexuální ženu v jakékoliv formě, zároveň však přiznala, že by proti takovým sportovkyním hrát nechtěla. „Nebylo by to fér,“ napsala pro The Times. Transsexuální sportovkyně musí udržovat hladinu testosteronu pod určitý limit, aby mohly závodit, to ale podle Navrátilové nestačí. Argumentuje, že co do kvality svalů a kostí mají muži výhodu, která je daná od dětství.

Teď se za své výroky omluvila. Vytváření separátních kategorií pro transsexuální sportovce by podle ní jen přispívalo ke zmatení a bylo by v tenise velkou chybou. Svým prohlášením „šlápla do vosího hnízda“ a musela čelit „přívalu poměrně ošklivých osobních útoků“, napsala tenisová ikona.

Přeje si však prý alespoň vyvolat debatu, jež by měla vést k tomu, aby všichni sportovci závodili v co nejrovnějších podmínkách. „Je třeba říci, že jsem vždy byla a vždy budu zastánkyní demokracie, rovnoprávnosti, lidských práv a ochrany před zákonem pro každého. Když hovořím o tom, že sportovní pravidla musí být fér, nesnažím se jakkoliv transsexuálům bránit, aby žili plnohodnotný život,“ nechala se slyšet Navrátilová. 

Ačkoliv sama patří mezi velké zastánce gayů a lesbiček, transsexuální komunitu pobouřila již v prosinci na Twitteru, kde se obula právě do transsexuálních sportovkyň. „Nemůžete se jen tak prohlásit za ženu a hned rovnou soutěžit se ženami. Musí existovat jisté standardy – a to, že má někdo penis, ale soutěží se ženami, těmto standardům neodpovídá,“ napsala na sociální síť Navrátilová.

Aktuálně svět sportu horlivě debatuje nad výkonem osmadvacetileté jihoafrické atletky Caster Semenyaové, která se identifikuje jako žena, ale má mužské i ženské pohlavní orgány. Některé studie uvádí, že na základě testování tělo Jihoafričanky obsahuje třikrát větší hladinu testosteronu, než je u žen běžné, tudíž by měla být klasifikovaná jako muž.

Navrátilová by v těchto dohadech ráda našla kompromis. „Neexistuje žádné univerzální pravidlo, které vyřeší všechny problémy. Musíme se snažit přijít s takovými pravidly, která by ženský sport učinila co nejotevřenějším, ale současně nejférovějším,“ napsala v neděli. „Koneckonců, kdyby se otevřel všem, ženský sport, jak jej známe, by zanikl. A tak i rozumné regule musí mít své výjimky. Ale které? Kde začít a kde skončit?“ klade si otázku Navrátilová.

, jhr

3. března 2019