Do Česka přišel déšť. Podzemním vodám ale nepomohl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dubnové novinové titulky o nejhorším suchu za posledních 500 let vystrašily Česko. V květnu však začalo pršet a v červnu se objevily dokonce i lokální povodně. Je tedy sucho nadále tak hrozivé? Díky dešti skutečně takřka vymizelo z mapy alespoň zemědělské sucho. Nedostatek však nadále zůstává v podzemních vodách, za což může především teplá zima bez sněhové pokrývky, která by se během tání pozvolna vsakovala do půdy.
Díky deštivému počasí v uplynulém týdnu z mapy zemědělského sucha v Česku prakticky zmizely tři nejhorší stupně sucha ze šesti. Ke zlepšení situace došlo v uplynulých dvou týdnech nejen v povrchové vrstvě půdy, ale zejména v hlubší vrstvě do jednoho metru. V komentáři k aktuální situaci to uvedli tvůrci portálu InterSucho.
„Intenzita sucha v povrchové vrstvě se zlepšila natolik, že v podstatě zde sucho není sledováno. Vyskytují se pouze tři menší oblasti se sníženou úrovní půdní vláhy a to v Českém lese, na Českolipsku a na Krnovsku,“ stojí v analýze k týdnu do 7. června.
Stejná mapa deficitu zásoby vody v půdě jako včera, jen o 24 hodin (na jihu srážkových) později. Faktem je, že do hloubky 1m platí remíza. 50 % území ČR je v deficitu, 50 % v přebytku (viz škála dole). V povrchové vrstvě do 0,4m vítězí přebytek, v hlubší od 0,4-1m stále deficit. pic.twitter.com/BYIWV7EYzL
— www.intersucho.cz (@Intersucho) June 11, 2020
Deštivé počasí si pochvaluje také Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „V minulém týdnu v ČR spadlo v průměru 31 mm srážek, co je nadnormální množství na toto období,“ píše ústav na Twitteru.
#sucho V minulém týdnu v ČR spadlo v průměru 31 mm srážek, co je nadnormální množství na toto období. Více v týdenním hodnocení Stavu vody v krajině. https://t.co/rb2z8SEtej
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 11, 2020
Jak přesně situace vypadala k 8.6., říkají data ČHMÚ: „Hladiny většiny sledovaných vodních toků byly v průběhu minulého týdne převážně setrvalé nebo mírně kolísaly. Na počátku týdne hladiny toků především v povodí Olše a Ostravice pozvolna klesaly. V samotném závěru týdne v důsledku vydatných přívalových srážek spojených s bouřkovou činností stoupaly zejména toky odvodňující Jeseníky a Českomoravskou vrchovinu, místy až k dosažení 3.SPA (Desná v Koutech, Merta v Sobotíně, Oslava v Dlouhé Loučce a Oskava v Uničově). Celkově se rozdíly hladin oproti předchozímu týdnu pohybovaly většinou v rozmezí hodnot od 0 do +10 cm, místy byly větší. V porovnání s dlouhodobými červnovými průměry dosahovaly průtoky nejčastěji hodnot od 35 do 75 % Qm, ojediněle větších (až 350 % Qm), vodnosti zůstávaly většinou mezi 300 a 180 d. p. Z hlediska hydrologického sucha se situace ve všech povodích v tomto týdnu nepatrně zlepšila, v povodí Odry zůstala bez výraznější změn.“
„Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem příliš nezměnil a zůstal celkově silně podnormální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR v průměru převážně stagnovala nebo mírně klesala. Ke zhoršení stavu hladiny podzemní vody v mělkých vrtech došlo v pouze povodí dolní Sázavy a Lužické Nisy a Smědé (z mírně na silně podnormální). Ke zlepšení stavu došlo zejména v povodí Orlice (z mimořádně na silně podnormální), Labe od Orlice po Doubravu (ze silně podnormální na mírně podnormální), Olše a Ostravice (z normální na mírně nadnormální) a Bečvy (ze silně na mírně podnormální). V převážné většině povodí v Čechách a na Moravě je stav podzemní vody hodnocen jako mírně až silně podnormální. Mimořádně podnormální zůstala povodí, Lužnice, Jihlavy a oblast soutoku Dyje a Moravy,“ dodává ČHMÚ.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.