Státní vyznamenání

Koho Hrad nepozval? „Je jich minimum, vešli by se do většího výtahu,“ tvrdí Ovčáček

Státní vyznamenání
Koho Hrad nepozval? „Je jich minimum, vešli by se do většího výtahu,“ tvrdí Ovčáček

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká republika se připravuje na významný nadcházející víkend, kdy si připomene stoleté výročí od založení Československa. Vše vyvrcholí nedělní vojenskou přehlídkou na Evropské třídě v Praze a udělováním státních vyznamenání. Pozvánku na Hrad však neobdrželi někteří významní politici či rektoři. Mnozí, kteří jsou zváni, pak přijít odmítají. Podle mluvčí Senátu Evy Davidové obdrželi pozvání na Hrad jen dosavadní senátoři, nikoliv ti nově zvolení v říjnových volbách. Na Hrad se tedy v neděli nepodívají neúspěšní kandidáti o prezidentské křeslo.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík řekl, že pozvánku na Pražský hrad nedostal, což je pro něj čest. „Beru to jako vyhodnocení rozdílných politických názorů. Vzhledem k tomu, jak se Hrad chová a jakou politiku provádí, je to vlastně čest,“ uvedl Gazdík. Dodal, že 100. výročí vzniku Československa by si ale nejen v otázce pozvánek zasloužilo od prezidenta noblesu, nadhled a státnickou moudrost.

Jeho stranický kolega a předseda poslaneckého klubu Jan Farský na Twitteru uvedl, že i když pozvánku v pátek dostal, na Hrad ani letos nevyrazí. „Takovou oslavu si naše republika nezaslouží. 100 let republiky oslavíme raději s rodinou návštěvou výstavy Paměť národa na Letné, výstavy Pošli to dál a snad vyjde i vojenská přehlídka na Evropské,“ uvedl.

Pozvánku nedostali ani někteří politici z TOP 09. Předsedu poslaneckého klubu Miroslava Kalouska to ale potěšilo. „Nedostal jsem ji. Opravdu mi to náladu nezkazilo. Za problematické bych naopak pokládal, kdyby úzká skupina lidí nebyla pozvaná a já v ní nebyl,“ řekl spoluzakladatel strany deníku Echo24. Společně s ním nebyl pozvaný ani poslanec Dominik Feri, zbylých pět poslanců ano.

Druhý zakladatel TOP 09 a čestný předseda Karel Schwarzenberg, který se nedávno s prezidentem Zemanem sešel v Lánech, naopak obdržel pozvání na slavnostní recepci ve Španělském sále, která bude následovat po předávání vyznamenání. Zvaný by měl být i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, pozvánka mu ale stále nedorazila. „Zatím ji neobdržel, ale máme informaci z protokolu, že mu ji zaslali do Bruselu,“ řekla deníku Echo24 tisková mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová.

Pozvánku nedostal ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten se před více než rokem odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Zemanem. Nejvyšší státní zastupitelství totiž tehdy dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány spadající pod prezidentskou kancelář. Podle loňského zjištění serveru Seznam Zprávy nechtěl Pavel Zeman ohrozit integritu vyšetřování.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl ČTK mluvčí nejvyššího státního žalobce Petr Malý.

Na Hrad byli pozváni i senátoři včetně předsedy Štěcha. Mluvčí horní komory Eva Davidová řekla, že podle dohody s protokolem Hradu měli pozvánky obdržet jen senátoři, kteří byli zvoleni do funkce v době odeslání pozvánek. Na Hrad by tak neměli zamířit senátoři zvolení v říjnových volbách. Podle Davidové je důvodem patrně stále trvající lhůta, během které mohou být tyto volby zpochybněny. Štěch pozvánku dostal v pátek. „Pan předseda vzhledem k tomu, že je to 100. výročí, na Hrad samozřejmě půjde i se svou chotí,“ řekla. Vztahy Zemana a Štěcha jsou v posledních letech napjaté.

Také předseda Pirátů Ivan Bartoš plánuje ve Vladislavském sále svoji účast. „Jedná se o oficiální státní akt,“ zdůvodnil.

„Už je poněkud nudné každý rok reagovat na tyto trapné truc akce. Veřejnost to už jen obtěžuje. Každý si vystavuje sám svoji vizitku,“ sdělil Ovčáček. Podle něj si „někteří odpůrci pana prezidenta výročí republiky připomínají tradičně orgiemi nenávisti“. Do Vladislavského sálu, kde bude Zeman udělovat vyznamenání, byly podle něj pozvány řádově stovky hostů, do Španělského sálu řádově tisíce.
 

Někteří odpůrci pana prezidenta si výročí republiky připomínají tradičně. Orgiemi nenávisti. Ty ale opravdu nepatří k Masarykovu a Havlovu odkazu. S pravdou a láskou to nemá pranic společného. Nenechme se touto nenávistí otrávit a oslavme 100 let republiky s radostí a pokorou! pic.twitter.com/31fdSoqyDs

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 23. října 2018

Nepozvání některých lidí, kteří by se podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka „vešli do většího výtahu“, kritizoval v úterý na Twitteru poslanec a bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Myslet si lze onposlancich ledacos ale selektovat jejich pozvanky na statni svatek?

Na Hrad se nechystají ani někteří rektoři

Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Slavnostního ceremoniálu 28. října se přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a bývalého šéfa Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Letos v březnu většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.

Rektor Bek ani letos zatím pozvání na Hrad neobdržel, uvedla dnes mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Z brněnských vysokých škol nepřijmou pozvání ani Petr Oslzlý z Janáčkovy akademie múzických umění, ani Danuše Nerudová z Mendelovy univerzity. „Vzhledem k mimořádné významnosti tohoto svátečního dne jsem se rozhodla oslavit tento den jiným, pro mne důstojnějším způsobem,“ sdělila Nerudová. O neúčasti Oslzlého informoval mluvčí akademie Luboš Mareček. Rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek se zatím rozhoduje. „Vzhledem k tomu, že teprve ve středu uplyne lhůta, kdy mají účastníci potvrdit případnou účast, nebo se omluvit, zatím jsme na tuto pozvánku nereagovali,“ uvedla mluvčí brněnské techniky Radana Kolčavová.

Z pražských vysokých škol pozvánku obdrželi například rektor Akademie výtvarných umění v Praze Tomáš Vaněk a rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze Hana Machková. Podle mluvčí školy Martiny Mlynářové se rektorka ceremoniálu nezúčastní z osobních důvodů. Svou účast na Hradě omluvil i Vaněk, doplnila mluvčí AVU Blanka Čermáková. Rektor České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička, který již v pondělí prostřednictvím mluvčí školy potvrdil, že pozvání dostal, se na Hrad také nechystá. V prezidentských i senátorských volbách podporoval Jiřího Drahoše, jenž bydlí v pražském Suchdole, kde se nachází sídlo ČZU. „Pan rektor na nedělní ceremoniál na Hradě nedorazí,“ uvedla mluvčí ČZU Jana Kašparová. Stejně tak rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karel Melzoch. Už v pondělí se vyjádřil, že na Hrad v neděli nepřijde, i kdyby pozvání dostal. Podle mluvčího VŠCHT Michala Janovského má v plánu důstojnější program. Dopoledne se zúčastní kladení věnců na Vítkově, potom univerzitní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a vojenské přehlídky v Dejvicích a večer půjde do Obecního domu na Koncert pro republiku.

Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima pozvání dostal. Zda dorazí, je ale zatím nejasné. „Pan rektor pozvánku obdržel a o své účasti se rozhodne pravděpodobně ve středu,“ řekl mluvčí UK Václav Hájek. Rektor ČVUT Petráček, který byl i na Zemanově inauguraci letos v březnu, se na Hrad chystá. Podle mluvčí školy Andrey Vondrákové obdržel pozvánku v pátek. „Pozvánku z Hradu jsem přijal a zúčastním se,“ sdělil Petráček

Rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek pozvánku dostal, ale akce se nezúčastní. Z pracovních důvodů bude tou dobou pobývat v USA. V zahraničí jsou i rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula a rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča. Ten doplnil, že by do Prahy stejně nejel, přednost by dal akcím v regionu.

Také šéf ústecké Univerzity J. E. Purkyně Martin Balej pozvánku na Pražský hrad na předávání státních vyznamenání obdržel. „K oslavám stého výročí oslav vzniku samostatného československého státu mám velký respekt. Oslav na Pražském hradě se však zúčastnit nemohu,“ řekl Balej. Na Hrad se nechystá ani olomoucký rektor Jaroslav Miller. „Dosud žádná pozvánka na Univerzitu Palackého, pokud vím, nedorazila,“ řekl Miller. Rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina se ještě nerozhodl.

Pozvaný nebyli Čunek, Půta nebo Netolický. Jermanová ano, pozvání přijala

Pozvánku zatím nedostal liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Dostal jsem ale pozvání ministra obrany na Vítkov a na přehlídku a tam samozřejmě půjdu, to si člověk musí užít takové věci, které jsou jen čas od času,“ řekl Půta. I kdyby pozvánka na Hrad na poslední chvíli přeci jen dorazila, má už jiný program. „Letos je těch akcí opravdu hodně, já budu na závěrečném koncertu Mezinárodního festivalu Lípa Musica v Novém Boru, který je k stému výročí republiky,“ řekl Půta.

Pozván nebyl ani zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Jsem přesvědčen, že zřejmě nepojedu, zúčastním se přehlídky, na kterou jsem byl pozván,“ uvedl Čunek. Také zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN) na oslavy nepojede. „Budu slavit ve Zlíně, otevíráme Památník Tomáše Bati,“ řekl.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) pozvánku nedostal a ani ji nečeká. V Praze se zúčastní vojenské přehlídky na Evropské třídě a navštíví koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu na Staroměstském náměstí. Loni na Hrad pozván byl, před prezidentskou volbou ale podpořil Jiřího Drahoše. Zemanova konkurenta ve druhém kole podporoval i primátor Brna Petr Vokřál (ANO), který rovněž pozvaný není. Na Hrad nejede ani primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). „Pan prezident mě nepozval,“ řekl. Důvodem je podle něj zřejmě to, že ho kritizoval za některé kroky.

Pozvánku na Hrad dostala středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Účast jsem potvrdila,“ řekla v úterý.

Jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) řekl, že dostal pozvánku dnes. Na Hrad nepojede, protože je nemocný a lékařem povolené vycházky mu cestu neumožní. „Že bych tam nejel kvůli tomu, že někdo dostane vyznamenání a jiný nedostane, tak to neberu. Určitě je mezi vyznamenanými spousta lidí, kteří si to zaslouží,“ uvedl.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) pozvánku dostali. Oba se ale omluvili. Důvodem jsou akce v Moravskoslezském kraji. Ostrava například chystá dvoudenní víkendový výroční program. Rovněž primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) se omluvil. „Účastním se slavnostního koncertu Karlovarského symfonického orchestru, který přednese k této příležitosti Mou vlast,“ řekl.

Oslav na Hradě se nezúčastní hradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD), ani hradecký primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Štěpán pozvánku nedostal. „Je to vůle pana prezidenta, koho při příležitosti stého výročí pozve. Dál to nebudu komentovat. Budu v regionu na různých akcích, které výročí připomínají,“ uvedl na dotaz Štěpán. Akcím v regionu dá přednost i Fink.

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) pozvání na Hrad dostal a zúčastní se. „Pan prezident bude vyznamenávat paní učitelku, která zachránila čtyři lidské životy. Je to pro mne obrovská čest, nemohl bych se nezúčastnit už jen z toho důvodu, že si toho nesmírně vážím,“ řekl v úterý Okleštěk. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) pozvánku rovněž obdržela a 28. října na slavnostní večer dorazí.

, drb