Ukrajinská policie zadržela Saakašviliho, přívrženci ho osvobodili

Ukrajinská policie zadržela Saakašviliho, přívrženci ho osvobodili

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Přívrženci gruzínského exprezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho osvobodili politika z automobilu, v němž ho v úterý k výslechu převážela ukrajinská tajná služba SBU. Policie politika zadržela kvůli podezření ze spolupráce s kriminální organizací. Několik stovek demonstrantů však jeho převozu bránili vlastním tělem i barikádami na silnici.

Stoupenci Saakašviliho vylomili dveře automobilu a politika z něj vytáhli. „Vyzývám vás k pokojným demonstracím za odstranění (ukrajinského prezidenta Petra) Porošenka, neměli byste se bát ničeho,“ cituje agentura Reuters slova, která Saakašvili pronesl po svém osvobození.

SBU v úterý ráno v kyjevském bytě gruzínského politika zahájila razii. Podle zdroje agentury Unian se vyšetřování týká financování protivládních mítinků, které politik na Ukrajině organizoval. Na podporu Saakašviliho se před jeho domem sešlo několik stovek jeho stoupenců, kteří se následně střetli s příslušníky bezpečnostních složek. Protestující na policisty házeli dýmovnice a petardy, policie proti nim použila slzný plyn. Podle agentury Unian několik lidí utrpělo zranění. Nejméně pět lidí bylo zadrženo.

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat v roce 2015 na pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který mu svěřil úřad gubernátora významné Oděské oblasti. Vztahy obou politiků se však následně prudce zhoršily. Saakašvili ukrajinského prezidenta obviňuje z váhavého potírání korupce a z klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, odebral ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident se pak v září na Ukrajinu s pomocí svých stoupenců vrátil.

V neděli svolal Saakašvili do Kyjeva demonstraci za odvolání Porošenka, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Demonstranti provolávali hesla „Ne korupci, ne Porošenkovi“ a „Bandu do vězení“.

Sám politik během úterní policejní razie vylezl na střechu domu a vyhrožoval, že z ní skočí. Podle svědků provolával hesla „Porošenko (je) zloděj a zrádce“. Bezpečnostní složky ho ze střechy sundaly.

Po odebrání ukrajinského občanství žádal Saakašvili několikrát o politický azyl na Ukrajině, avšak neúspěšně. S žádostí se obracel kvůli hrozícímu vydání do Gruzie, kde je stíhán pro údajné zneužití moci, kterého se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

,

5. prosince 2017