Loď Aquarius se vrací do Středozemního moře zachraňovat migranty

Loď Aquarius se vrací do Středozemního moře zachraňovat migranty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Loď Aquarius po 19denní nucené přestávce v sobotu večer opustila francouzský přístav Marseille a vydala se do centrální části Středozemního moře, kde bude pokračovat v zachraňování migrantů. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na skupinu SOS Méditerranée, která plavidlo provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF). Mluvčí SOS Méditerranée Laura Garelová uvedla, že lodi Aquarius potrvá zhruba tři dny, než dorazí do své operační zóny u břehů Libye.

Loď Aquarius se musela 27. srpna vrátit do doku v Marseille a vyřídit si novou registraci. Původně plula pod vlajkou Gibraltaru, ten se ale rozhodl zbavit loď tohoto práva. Nově popluje loď pod vlajkou Panamy a ponese také nové oficiální jméno Aquarius 2, napsala agentura AFP.

Skupina SOS Méditerranée obnovuje své operace u libyjských břehů, přestože zatím nebyl určen žádný systém, na základě kterého by tato nevládní organizace předem věděla, v jakém přístavu může zachráněné migranty vysadit.

Podle agentury AFP loď Aquarius obvykle přistávala v sicilském přístavu Katánie. V červnu ale italský ministr vnitra Matteo Salvini rozhodl uzavřít italské přístavy nevládním organizacím, které pomáhají běžencům.

V červnu proto Aquarius, který při záchranné akci naložil 629 migrantů, musel plout až do Valencie ve Španělsku, které umožnilo lodi zaktovit u svých břehů. V srpnu pak po několika dnech čekání a vyjednávání nakonec loď se 141 pasažéry zakotvila na Maltě. Na základě dohody si Malta migranty rozdělila s dalšími evropskými zeměmi.

"Od června máme na moři velký nárůst úmrtnosti," řekla v sobotu generální ředitelka SOS Méditerranée Sophie Beauová agentuře AFP. "V roce 2018 vyplouvá do Středozemního moře mnohem méně migrantů než v předchozích letech, ale úmrtnost je podstatně vyšší. Proto naléhavě potřebujeme dlouhodobý mechanismus, který by ukončil hádky mezi jednotlivými zeměmi (o přijímání migrantů)," dodala.

Nadále ale nepřipadá v úvahu, že by loď Aquarius vysazovala přeživší na pevninu v Libyi, která jim nemůže poskytnout bezpečné útočiště, ačkoli tento postup požaduje mezinárodní námořní právo, zdůraznila Beauová.

,

16. září 2018