LEVNĚJŠÍ A ŠETRNĚJŠÍ

Vědci vyvinuli nový test na koronavirus, jako vzorek budou stačit sliny

LEVNĚJŠÍ A ŠETRNĚJŠÍ
Vědci vyvinuli nový test na koronavirus, jako vzorek budou stačit sliny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jedna z nevýhod současných testů na koronavirus je nepříjemnost procedury odběru pro pacienta. Vzorky pro vyšetření se dají získat pouze výtěrem nosu nebo odběrem krve. To by se však díky vědcům z univerzity Yale mohlo změnit. Vyvíjí totiž testy, k jejichž analýze by stačil pouze vzorek slin. Univerzita o tom píše na svém webu.

Metoda je označovaná jako SalivaDirect. Testování je jednodušší, levnější a šetrnější pro pacienta než současný výtěr nosohltanu. Dosavadní výsledky zatím naznačují, že test je velice citlivý a úspěšnost je podobná jako u dosavadní metody testování. Test by měl být levný a dostupný. Materiál stojí jen pár dolarů a cena jednoho laboratorního vyšetření vzorku by neměla překročit 220 korun.

„Je to obrovský krok vpřed pro dostupnější testování,“ řekl Chantal Vogels, který se podílel na vývoji. „Začalo to jako nápad poté, co jsme zjistili, že sliny jsou slibný vzorek pro detekci onemocnění. Test má nyní velký potenciál, aby přispěl k ochraně veřejného zdraví.“

Nezvyklé je, že autoři testu nechtějí na svém objevu vydělávat. Chtějí naopak svoji metodu zpřístupnit se záměrem zjednodušit testování, protože pomalé, drahé a nedostupné testy byly jeden z hlavních problémů při boji proti koronaviru. Podle expertů je totiž potřeba denně až 4 miliony testů.

Podle přednostky katedry patologie profesorky Chen Liu, která dohlíží na klinickou validaci studie, může jejich laboratoř díky metodě SalivaDirect zdvojnásobit svoji testovací kapacitu.

, jik

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

21. srpna 2020