slavný izraelský špion

Zemřel slavný špión, který dopadl nacistu Eichmanna

slavný izraelský špion
Zemřel slavný špión, který dopadl nacistu Eichmanna

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Izraeli zemřel jeden z nejslavnějších izraelských špionů a pozdější ministr Rafi Ejtan. Bývalý agent organizace Šin bet zemřel ve věku 92 let. Jeho nejznámějším počinem byl únos a následné převezení jednoho z hlavních organizátorů holokaustu Adolfa Eichmanna. Ejtan totiž šéfoval izraelskému komandu, které nacistického válečného zločince uneslo z Argentiny v květnu roku 1960. Informaci přinesl izraelský deník Haaretz.

Největší chvíle Ejtana přišla v roce 1960, když šéfoval komandu izraelské tajné služby při únosu Adolfa Eichmanna, bývalého nacistického funkcionáře a jednoho z hlavních organizátorů hromadného a systematického vyvražďování židů. Uprchlého nacistu vypátrali pod falešným jménem v Argentině a v květnu 1960 jej Ejtanovo komando uneslo a převezlo do Izraele, kde byl odsouzen za válečné zločiny a popraven. Ejtan v jednom z pozdějších rozhovorů řekl, že operace s Eichmannem byla „jednou z nejlehčích, které splnil.“

Ejtan kromě Eichmanna pátral i po dalším nechvalně proslulém nacistovi – Josefu Mengelem. Slavný agent tvrdil, že měl možnost bývalého lékaře z koncentračního tábora v Osvětimi chytit, ale pokud by se o to pokusil, tak by jeho tým mohl promarnit šanci k zadržení Eichmanna. Po únosu jeho únosu se Ejtan a jeho lidé pokusili znovu vypátrat i Mengeleho, ale stopa již vychladla. Později byl Mengele spatřen v Brazílii, ale vedení Mossadu dalo přednost jiným operacím.

Po konci v izraelské tajné službě se Ejtan nejprve přesunul do komerčního sektoru a zabýval se rybolovem a zemědělskými podniky. Později se stal protiteroristickým expertem u izraelské vlády a v osmdesátých letech pak šéfoval průmyslové a vědecké rozvědce Lakam.

V roce 2006 se se svojí stranou Gil dostal do izraelského parlamentu a stal se ministrem pro záležitosti penzistů ve vládě Benjamina Netanjahua. Ten nyní uctil jeho památku. „Ejtan byl jedním z hrdinů izraelských tajných služeb. Během let se zapojil do veřejného života, byl vládním ministrem a snažil se o znovuzískání židovského majetku, který byl židům sebrán během holokaustu,“ řekl k úmrtí Rafiho Ejtana nynější izraelský premiér a dodal, že se nikdo nemohl rovnat Ejtanově „inteligenci, moudrosti a nekonečnému odhodlání vůči Izraeli a jeho lidu.“

Rafi Ejtan se narodil v kibucu Ejn Charod v roce 1926. V období 2. světové války byl členem židovské vojenské organizace Hagana a pomáhal židovským uprchlíkům dostat se do Palestiny. Po vyhlášení nezávislosti Izraele v roce 1948 se účastnil bojů války za nezávislost Izraele. 

 

, tk

23. března 2019