Ondráček vyvolal hněv. Do ulic se chystají tisíce lidí po celé zemi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tři dny poté, co byl zvolen komunista Zdeněk Ondráček do čela sněmovní komise pro GIBS, se v pondělí chystají demonstrace v jedenácti českých městech. Demonstranti budou také podepisovat petici za novou volbu šéfa komise. Archy s podpisy organizátoři ve středu předají sněmovnímu petičnímu výboru. Až v předvečer demonstrací se k Ondráčkovi vyjádřil i premiér v demisi Andrej Babiš. Prý navrhne Ondráčkovo odvolání.
„Člověk, který jako příslušník bezpečnostních sborů SNB bil demonstranty při Palachově týdnu v roce 1989 (a ničeho nelituje), by neměl zastávat tak odpovědnou a symbolicky významnou funkci předsedy parlamentního orgánu, kontrolujícího práci bezpečnostních složek,“ píšou organizátoři k demonstraci na Facebooku.
Protesty se konají po celé zemi
Podepisovat petiční archy za novou volbu šéfa poslanecké komise pro GIBS bude možné už od pěti hodin odpoledne v dolní části Václavského náměstí v Praze. Akce na Václavském náměstí se podle facebookové události chce zúčastnit přes jedenáct tisíc lidí, dalších 31 tisíc má o událost zájem. Potvrzené účasti ve facebookových událostech ovšem poté často neodpovídají skutečnosti. Organizátoři přesto očekávají, že se protestů zúčastní desetitisíce lidí.
Kromě Prahy, kde se demonstranti sejdou na Václavském náměstí v sedm hodin večer, se protesty konají v dalších deseti městech. V Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové a Rožnově pod Radhoštěm. V Brně se demonstranti sejdou na náměstí Svobody v šest hodin večer, v Olomouci v sedm večer na Horním náměstí, v Ostravě začne akce krátce před šestou na Prokešově náměstí. V Plzni se demonstrace koná od sedmi večer na Náměstí Republiky a v Hradci Králové ve stejnou dobu na Masarykově náměstí. V Českých Budějovicích se lidé sejdou také v sedm hodin večer na náměstí Přemysla Otakara II.
Při hlasování chyběli poslanci demokratické opozice
Páteční volbu ovlivnila velká absence poslanců stran demokratické opozice. Absencí jednak snížili kvórum, nutné pro Ondráčkovo zvolení. Chyběli ale poslanci stran, které se proti volbě Ondráčka do čela komise dlouhodobě vymezovaly. Například z ČSSD chyběla více než polovina poslanců, podle šéfa klubu sociálních demokratů Jana Chvojky ale nešlo o selhání.
„Každý z našeho klubu měl omluvitelný důvod, proč na plénu nebyl. Někdo byl na dlouhodobé plánované cestě v zahraničí, další bohužel nemocní. Nelze mluvit o selhání. Je třeba si uvědomit, že hnuti ANO má s SPD a KSČM dost hlasů na to, aby si ve sněmovně prohlasovali cokoli,“ uvedl pro Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Zvolení poslance Ondráčka je fackou demokratickému vývoji naší země.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) 2. března 2018
Obdobně se vyjádřila TOP 09, která měla omluvené tři poslance ze sedmi. Šéf Pirátů Ivan Bartoš napsal, že jejich pět poslanců nechybělo z plezíru a byli řádně omluveni. ODS uvedla, že jeden její poslanec byl operován a druhý, který chyběl kvůli služební cestě, byl tzv. vypárován s poslancem za ANO.
Koalice ANO-KSČM-SPD pokračuje. Zvolením Z.Ondráčka do čela komise GIBS udělala další krok ve snaze o legitimizaci komunistů v naší zemi a vytvoření dojmu, že KSČM je standardní demokratickou stranou (aby s ní mohl A.Babiš vládnout). Nepochybuji, že Miloš Zeman spokojeně přihlíží
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 2. března 2018
V neděli večer se k Ondráčkovu zvolení vyjádřil na Facebooku i premiér v demisi Andrej Babiš. Strany demokratické opozice kritizoval, že při hlasování chyběli jejich poslanci. On sám však v pátek ve sněmovně také chyběl.
Ačkoli se jednalo o tajnou volbu, a tedy nelze dohledat, jak kdo hlasoval, je zřejmé, že zvolení Ondráčka podpořili i poslanci hnutí ANO. Hlasovací koalice hnutí ANO, SPD a komunistů se zformovala už po říjnových volbách při volbách do orgánů Poslanecké sněmovny. Naposledy tato hlasovací koalice postupovala jednotně, když nepodpořila návrh opozičních poslanců na zařazení bodu, jenž by otevřel hlasování o odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy dolní komory.
V předvečer demonstrací se ale proti Ondráčkově volbě Babiš vymezil. „Jsem zvědavý, zdali navrhnou (strany Demokratického bloku – pozn. red.) odvolání Ondráčka. Pokud ano, tak já budu samozřejmě hlasovat PRO jeho odvolání. A tentokrát klub přesvědčím. A pokud by to náhodou někdo nenavrhl, navrhnu to já,“ napsal Babiš na Facebook. „Rád bych vyzval pana Ondráčka, ať se omluví, nebo ať rezignuje. Bylo by to namístě,“ uvedl dále premiér v demisi.
Spřízněni ideově i mocensky. Babišovo hnutí ANO prosadilo spolu s Okamurovou SPD Zdeňka Ondráčka z KSČM do čela komise pro kontrolu GIBS. Tohle je skutečná vládní koalice na příští 4 roky, bez ohledu na to, kdo z demokratů zajistí důvěru Babišově vládě.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 2. března 2018
Předseda KSČM zpochybnil totalitu
Zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) od pátku vyvolává kontroverze. Odpůrcům zvolení Ondráčka nejvíce vadí jeho účast na zásazích proti demonstrantům v roce 1989. Předseda KSČM Vojtěch Filip v nedělní Partii TV Prima prohlásil, že zásahy v éře pozdního socialismu jsou podobné se zásahem během zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce září 2000. „Protesty proti Ondráčkovi jsou horší než zákazy v minulosti,“ prohlásil Filip.
Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát ředitele GIBS Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něj nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolal na čtvrtek Bezpečnostní radu státu. Sejde se také sněmovní bezpečnostní výbor.