Zastavení trestního stíhání náměstka Grygárka je pravomocné, rozhodl soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zastavení stíhání Libora Grygárka, bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce, je pravomocné. Rozhodnutí potvrdil po čtvrtečním neveřejném zasedání pražský vrchní soud. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Na posun v případu upozornil server SeznamZprávy. Někdejší náměstek Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty.
Grygárkovo stíhání zastavil letos v červenci pražský městský soud – zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Dozorové Vrchní státní zastupitelství v Olomouci si proti rozhodnutí podalo stížnost k pražskému vrchnímu soudu, která však nebyla úspěšná. „Rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno,“ zapsal ráno vrchní soud v databázi u příslušné spisové značky s datem 24. října.
„Trestní spis je stále na vrchním soudu, takže informaci o pravomocném zastavení stíhání nemohu v tuto chvíli potvrdit. Usnesení bude účastníkům řízení následně rozesílat náš soud a teprve po doručení budeme moci obsah rozhodnutí komentovat,“ řekla ČTK mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.
O propojení Rampulova náměstka a pražského podnikatele Janouška v minulosti opakovaně psala média. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, jež se lobbisty týkaly. Janoušek býval označován za šedou eminenci pražské politiky, v roce 2012 však opilý srazil ženu v pražské Michli, za což ho soudy potrestaly vězením v délce 4,5 roku.
Švýcarská prokuratura dříve Janouškovi zablokovala tamní účty kvůli podezření z praní špinavých peněz v celkové výši dvou miliard korun. Švýcaři ale případ v roce 2010 odložili. Olomoučtí státní zástupci v obžalobě z února 2018 mimo jiné tvrdili, že Grygárek v ČR v rámci právní pomoci vyžádané ze švýcarské strany nedal pokyn k řádnému objasnění případu a že existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobním vztahům.
Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení. Vítal, když se věc posunula k soudu, a v médiích uvedl, že neexistuje žádný důkaz o jeho trestné činnosti.
Současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) označila Grygárka v roce 2007 za součást justiční mafie – tedy skupiny lidí, kteří se údajně snažili ovládnout justici tak, aby sloužila vládní garnituře. Policejní poznatky získané při prověřování Grygárka, Janouška, lobbisty Iva Rittiga a dalších lidí vedly k zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na úřadu vlády v červnu 2013. Kvůli kauzám spojeným se zásahem následně rezignoval tehdejší premiér Petr Nečas (ODS).
Právě při prověřování Grygárkovy údajné korupce také policie pořídila odposlechy Rittiga, které se staly klíčovým důkazem v několika lobbistových kauzách. Nicméně například v případu jízdenek pro pražský dopravní podnik soud použití odposlechů nepovolil, a to s argumentem, že byly pořízeny v jiném – tedy Grygárkově – případu. Rittiga právně zastupuje někdejší Grygárkův nadřízený Rampula.