Rusové oplakávají konec Instagramu. Zákaz sítě zasáhl až 80 milionů lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do výčtu sociálních sítí, které Rusko blokuje, přibyl Instagram. Ten je v Rusku extrémně oblíbený, skrz tuto platformu si vydělávají influenceři, ale pomáhá v reklamě i maloobchodním firmám. Podle některých mediálních analytiků zákaz Instagramu finančně ovlivní přes milion ruských uživatelů. Platforma byla v zemi neobyčejně populární, využívalo ji 80 milionů lidí.
V pátek oznámila ruská vláda další zásah na poli sociálních sítí: zákaz Instagramu na celém území Ruské federace a to s platností od pondělí 14. března. Informaci o zákazu sociální sítě v pátek potvrdil i cenzurní úřad Roskomnadzor, podle kterého se po síti šíří materiály vyzývající k násilným činům proti ruským občanům. Prokuratura také požádala soud, aby označil firmu Meta za extremistickou organizaci.
Rusko tím reaguje na rozhodnutí Mety (dříve Facebook), která Instagram provozuje, dovolit občanům určitých zemí sdílet otevřeně názory na ruskou invazi na Ukrajinu. Mluvčí Mety Andy Stone uvedl, že firma povolí příspěvky s hesly jako „smrt ruským okupantům“, doplnil ovšem, že je stále zakázáno na daných platformách používat vulgarity a jakkoli násilný jazyk směrem k civilním občanům Ruské federace. Podle Ruska tím však americká firma nabádá k násilí a nenávisti na ruských občanech.
To prezident společnosti Meta Nick Clegg v oficiálním prohlášení popřel. „Pokud bychom změny v nastavení neprovedli, museli bychom nyní mazat obsah o dění na Ukrajině, příspěvky, kde Ukrajinci ukazují odpor a vztek z ruské invaze. Aby bylo jasno, pravidla se mění pro území Ukrajiny, žádná pravidla pro Rusy změněna nebyla,“ uvádí prohlášení Clegg.
Responding to reports that the Russian government is considering designating Meta as an extremist organization for its policies in support of speech: pic.twitter.com/Y8sUbZDSML
— Nick Clegg (@nickclegg) March 11, 2022
Konec Instagramu ale děsí samotné občany Ruska, kteří tuto platformu hojně využívají. Ať už jde i influencery nebo maloobchody, kterým pomáhá v rozvoji a účinné reklamě. Někteří konec Instagramu oplakali. Video brečící ruské bloggerky přinesla nezávislá běloruská televize Nexta, podle které je její největší obavou nemožnost sdílet fotky z každodenního života. „Na tisíce mrtvých, včetně jejích spoluobčanů, jí nezáleží,“ píše Nexta.
One of the #Russian bloggers cries that in two days her Instagram will stop working
— NEXTA (@nexta_tv) March 11, 2022
She does not care at all about the thousands of dead people, including her compatriots. Obviously, her biggest worry right now is that she won't be able to post pictures of food from restaurants. pic.twitter.com/LSdBiSlwHr
Podle tureckého novináře Ragipa Soylu, který se odvolává na vyjádření mediálního experta pro Gazetu.ru, může zákaz Instagramu bolestivě ovlivnit více než milion uživatelů této sítě. Instagram je v zemi extrémně populární, podle údajů firmy Meta zákaz zasáhne přes 80 milionu lidí. Instagram je také oblíbeným nástrojem opozičního ruského lídra Alexeje Navalného, který skrz něj burcuje lidi k protestům proti „maniakovi Putinovi“.
Rusko tímto zákazem pokračuje v odstřihnutí se od globálních sociálních sítí, již dříve zakázalo Facebook, YouTube a omezilo Twitter. Navíc zavedlo zákon, kterým postihuje autory „lživých zpráv o ruské armádě“ až patnácti lety vězení. Ten zakazuje výroky jako „invaze“ či „válka“. Urychlené přijetí zákona mělo za následek konec nezávislých ruských médií i útěk novinářů, kteří by takovému trestu za nezávislé pokrývání invaze na Ukrajinu mohli čelit.