Slavný Hubbleův teleskop má potíže, museli ho odstavit kvůli poškozenému gyroskopu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hubbleův teleskop, který je na orbitě Země už od roku 1990 a stojí za řadou nejslavnějších snímků vesmíru, si prochází nucenou odstávkou kvůli selhání gyroskopu. O situaci informovala agentura AFP. Teleskop musel v pátek přejít na provoz v úsporném režimu, jelikož další z jeho šesti gyroskopů selhal. Už před selháním totiž teleskop pracoval pouze se čtyřmi funkčními gyroskopy.
Po selhání gyroskopu se tak operátoři pokusili nejprve přepnout na jiný. Ten však přestal správně reagovat. „Byl to velmi stresující víkend,“ napsala na svém twitterovém účtu Rachel Ostenová z vedení mise. „Prvním krokem je pokusit se zprovoznit ten poslední gyroskop, který také vypadl a dělá problémy,“ dodala Ostenová.
It’s true. Very stressful weekend. Right now HST is in safe mode while we figure out what to do. Another gyro failed. First step is try to bring back the last gyro, which had been off, and is being problematic.
— Dr. Rachel Osten (@rachelosten) 8. října 2018
Teleskop tak nyní pracuje pouze se dvěma funkčními gyroskopy ze šesti. K plnému provozu však potřebuje minimálně tři. „Věděli jsme, že se to stane. Vydržel zhruba o šest měsíců déle, než jsme čekali,“ řekla Rachel Ostenová s tím, že pokud se nepodaří třetí gyroskop „probudit“, je v plánu přejít na provoz s jedním gyroskopem natrvalo. „Mezi dvěma a jedním už není takový rozdíl a poskytne nám to hodně času navíc, což je něco, po čem astronomická komunita prahne,“ dodala Ostenová. Provoz s jedním zapnutým gyroskopem však nutně povede k omezení rychlosti pohybu teleskopu a jeho schopností v pozorování okolního vesmíru.