mimořádná schůze sněmovny

Demonstrace komunistického vlivu? Zdanění církevních restitucí je znovu na stole

mimořádná schůze sněmovny
Demonstrace komunistického vlivu? Zdanění církevních restitucí je znovu na stole

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Komunisté se chystají skrze agendu zdanění církevních restitucí demonstrovat svojí současnou moc. Shodují se na tom představitelé opozice před čtvrtečním projednáváním komunistického návrhu v Poslanecké sněmovně. Novela totiž nemá podle nich šanci uspět u Ústavního soudu, ten zřejmě bude muset o návrhu v konečné fázi definitivně rozhodnout. „Pro komunisty je to vítaná příležitost pro demonstraci síly a zatlačení Andreje Babiše do kouta,“ uvedla poslankyně Miroslava Němcová (ODS). Opozice se navíc shoduje na tom, že jde o Babišův úplatek komunistům za podporu vlády. KSČM a ČSSD tvrdí, že je návrh na zdanění náhrad v souladu s ústavou.

Téma církevních restitucí rozděluje českou společnost dlouhé roky. Zákon o vyrovnání se s církvemi těžce prosadila vláda Petra Nečase v roce 2012. Již tehdy proti němu vystupovali především představitelé ČSSD a KSČM. Když se sociální demokraté dostali v roce 2013 k moci, byla jakákoliv revize restitucí neproveditelná kvůli vládní účasti KDU-ČSL. Čas nastal až teď, kdy jsou lidovci v opozici a vládu drží komunistické hlasy. Ty zároveň podržely premiéra Andreje Babiše v době hlasování o vyslovení nedůvěry. To je podle opozice důvodem, proč se i sám Babiš přiklání k myšlence zdanění náhrad. Ve čtvrtek se bude návrhem znovu zabývat sněmovna na mimořádné schůzi. Schůzi svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) z podnětu komunistické strany, která pod podnět shromáždila 65 poslaneckých podpisů.

Opoziční poslanci však upozorňují na skutečnost, že by případné zdanění náhrad nemohlo projít přes Ústavní soud. „Jsem rozhodně proti návrhu zákona. Podle mě to nemá vůbec žádnou šanci u Ústavního soudu. Je to úplatek hnutí ANO komunistům. Komunisté demonstrují svůj vliv tím, že tlačí na tuto agendu. Myslím si, že obě uskupení vědí, že to bude tématem pro Ústavní soud a že tato novela nemá reálnou šanci, aby vstoupila v platnost. Ale pro komunisty je to vítaná příležitost pro demonstraci síly a zatlačení Andreje Babiše do kouta. Babišovou odpovědností je, že se do kouta nechává zatlačit jenom proto, aby mohl zůstat premiérem,“ uvedla pro Echo24 Miroslava Němcová.

Jako Babišův úplatek komunistům to vidí i STAN. „Je to splátka dluhu ze strany ANO vůči věrné KSČM. Je třeba myslet na to, že komunisté byli a jsou největšími pragmatiky a nikdy nic nedělali a nedělají zadarmo. Střetnou se dva pohledy na svět – jeden takový, kdy se krást, ve jménu ideálů, smí. Druhý, který respektuje právo vlastnit a považuje za přirozené bez podmínek a dalších podrazů vrátit to, co bylo ukradeno (a zničeno),“ uvedl pro Echo24 poslanec Vít Rakušan.

Podobně to vidí i lidovci. „Jedná se o protiústavní jednání. Současná vládní koalice má sílu, aby to prohlasovala. Předpokládám, že to bude mít dohru u Ústavního soudu. Je to zároveň cena, kterou platí hnutí ANO za podporu komunistů,“ řekl serveru Echo24 Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL. Zároveň dodal, že lidovci na jednání sněmovny neplánují žádné obstrukce.

Obstrukce nechystá ani TOP 09. Proti zdanění se ale pochopitelně staví i jeden z otců církevních restitucí Miroslav Kalousek. Ten návrh na zdanění přirovnává k perzekucím 50. let. „Naše stanovisko je dlouhodobě konzistentní. Jedná se již o druhou křivdu a druhou krádež na stejném subjektu. Navíc jsme přesvědčeni, že to je v rozporu s právním řádem. Obstrukce ale nechystáme. Především si myslím, že to vrátí Senát. Obávám se však, že ta většina, která podporuje tu druhou krádež, má ve sněmovně více než 101 hlasů, takže u ústavního soudu to nepochybně skončí. Rozhodnutí Ústavního soudu nelze předjímat, ale já si nedovedu představit, že by to shledal v pořádku s ústavním pořádkem,“ uvedl Kalousek pro Echo24.

Pirát Jakub Michálek nejdříve na půdě ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny zdanění restitucí podpořil. Posléze uvedl, že by pro návrh již nehlasoval. „My jsme navrhovali přerušení dokud vláda nedoloží, k jakým nesrovnalostem došlo. Vypadlo z nich, že nic nemají,“ komentoval Michálek pro Echo24 současný pirátský postoj k návrhu.

Naše právní posudky tvrdí něco jiného, tvrdí KSČM a ČSSD

Komunisté odmítají nařčení, že jim jde jenom o demonstraci síly. „Přesný opak je pravdou. Názor Ústavního soudu nebyl jednotný ani v době, kdy rozhodoval o zákonu o církevních restitucích jako takovém. Různí ústavní právníci se také vyjádřili negativně. Bohužel však byli v menšině a proto to Ústavním soudem prošlo. My dnes žádáme zdanění a na tom není nic protiústavního. To není retroaktivní rozhodnutí. Jedná se pouze o daňovou úpravu, která se tedy samozřejmě týká konkrétního majetku,“ uvedl pro Echo24 komunistický poslanec Leo Luzar.

Pro zdanění budou hlasovat i další tradiční odpůrci církevních restitucí, tedy sociální demokraté. „ČSSD měla zdanění církevních restitucí v programu už v roce 2013 před volbami do Poslanecké sněmovny, je to tedy dlouhodobé téma sociální demokracie. Ve vládě Bohuslava Sobotky se nám bohužel tuto věc nepodařilo prosadit, jelikož jsme byli ve vládní koalici s KDU-ČSL. Dnes už ale nic nebrání tomu, aby bylo zdanění církevních restitucí prosazeno, my proto jako ČSSD podporujeme program mimořádné schůze a budeme hlasovat pro zdanění,“ komentoval postoj ČSSD předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka.

Podobně jako komunisté argumentuje i ČSSD svými právnickými posudky. „Co se týče případného projednávání u Ústavní soudu, máme posudky od odborníků na ústavní právo, že návrh je v souladu s ústavou. Věříme tedy, že případné rozhodnutí Ústavního soudu tento návrh potvrdí,“ uvedl Chvojka.

Svolání mimořádné schůze podpořili i poslanci SPD. „Pokud se prokáže, že náhrady byly nadhodnocené, podpoříme zdanění církevních restitucí, protože to je jediná cesta, jak napravit možnou chybu a získat peníze, které případně náleží státu, zpět. Pokud se naopak prokáže, že náhrady nadhodnocené nebyly, zdanění těchto náhrad nepodpoříme,“ uvedla SPD ve svém prohlášení.

Spoléhat se na Ústavní soud je politicky cynické, vzkazují církve

Zástupci církví působících v České republice vyzvali k razantnímu odmítnutí návrhu na zdanění církevních restitucí. Komunistický návrh, kterým se bude Sněmovna opět zabývat ve čtvrtek, je podle nich nehorázný a odporuje právu člověka vlastnit majetek, které zakotvuje Všeobecná deklarace lidských práv. Prohlášení podepsali zástupci České biskupské konference, Ekumenické rady církví v ČR a Federace židovských obcí v ČR.

Připomínají, že svět si tento týden připomíná 70 let od přijetí deklarace Valným shromážděním OSN. „V Článku 17 se zde výslovně praví, že každý má právo vlastnit majetek a nikdo nesmí být svévolně svého majetku zbaven. Oba totalitní režimy, jak nacistický, tak komunistický, tento základní postulát flagrantně a brutálně porušovaly,“ uvedli autoři prohlášení.

Je podle nich proto nehorázné, že návrh na zdanění církevních restitucí, tedy návrh na změnu zákona, který se pokusil o napravení historických křivd, komunisté předložili. „A je s podivem, že jejich návrh je vůbec Parlamentem České republiky projednáván,“ dodali.

Ti, kteří poukazují na protiústavnost tohoto návrhu, spoléhají na to, že Ústavní soud navrhovanou změnu zákona zruší, pokud by byl zákon přijat. „Spoléhat na to, že další bezpráví zastaví až Ústavní soud, je politicky cynické, nezodpovědné a z morálního hlediska nepřijatelné. Je to svým způsobem podvod na voličích, kterým se pak řekne, že byla snaha, ale nějak to nevyšlo,“ míní signatáři výzvy.

Obávají se toho, že kvůli politickým diskusím nad otázkami, které souvisejí s navrácením původně církevního majetku, se rozpoutá další kolo veřejné nenávisti vůči institucím, které po léta bojují s hluboce zakotvenými předsudky a stereotypy.

Vojtěch Šeliga