Odškodné za loňské sucho. Ministerstvo rozdělí mezi zemědělce dvě miliardy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
I loni panovalo velmi suché počasí, které ničilo úrodu. Ministerstvo zemědělství vyčlenilo dvě miliardy korun jako odškodnění. Ozývají se ale hlasy, zda jde o dostatečnou částku. Suché počasí totiž loni napáchalo škody až za 7,7 miliardy korun. Nejvíce postiženy byly obiloviny, olejniny, kukuřice a travní porosty. Finanční kompenzaci dostanou také pěstitelé ovoce a lesní školkaři ve výši 208 milionů korun.
Na kompenzaci dosáhnou zemědělci, kterým z důvodu sucha poklesly tržby o 30 a více procent. Počet zemědělců, kteří se o podporu přihlásí, není jasný. „Mohu říct, že pouze ten, kdo se najde v té příloze, která vymezuje oblasti co jsou způsobilé pro podporu, tak se určitě přihlásí. Uskutečňuje se to za jiných podmínek než v roce 2015. Může tam být lehce větší počet, protože kdo se nenašel v těch kritériích, tak může prokazovat dopady z finančních čísel,“ řekl pro Echo24 ředitel Zemědělského svazu ČR Jan Ulrich.
Kolik se do programu přihlásí účastníků netuší ani Státní zemědělský intervenční fond. „Nevíme, a vůbec si netroufáme v tuto chvíli říct, kolik se jich přihlásí,“ řekla pro Echo24 tisková mluvčí Vladimíra Nováková. Proti navrhované částce ve výši dvou miliard korun se však už dříve vymezila Agrární komora ČR. „Od začátku jsme tvrdili, že poškození podniků je větší, než vláda v minulosti schválila,“ řekl dříve mluvčí komory Jiří Felčárek.
Podle ministerského materiálu by bylo potřeba při odškodnění zemědělců, kterým klesla tržba přes 30 procent, zapotřebí na čtyři miliardy korun. „Vzhledem k aktuálním možnostem státního rozpočtu odpovídá reálný požadavek na kompenzace výše uvedených škod částce dvou miliard korun,“ uvádí materiál.
Zemědělci kromě toho, že musejí doložit ztrátu průměrné produkce ve výši alespoň 30 procent, doloží také doklad pojištění na nejméně polovinu výměry dané plodiny nebo na polovinu výměry zemědělského podniku. Pokud podmínky nesplní, zkrátí se kompenzace na polovinu.
Sucho loni i letos
O odškodnění uvažovala ještě Sobotkova vláda. „Teoreticky bychom podle našich odhadů mohli kompenzovat až částkou čtyř miliard korun, ale s ohledem na realitu možností státního rozpočtu nevidím, že by taková částka byla uvolnitelná, jak jsme zatím tu diskusi vedli na úrovni vlády či s panem ministrem financí (Ivanem Pilným),“ řekl tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka.
Odhadovaná škoda na obilovinách činila zhruba 4,3 miliardy korun, u travních porostů a kukuřice je to 1,5 až dvě miliardy korun. U řepky byl odhad škody 1,4 miliardy korun.
Suché počasí ale sužuje Českou republiku i v letošním roce. Během května byla situace v některých krajích velmi špatná. „Z Táborska hlásí podniky jen kolem deseti milimetrů srážek za poslední měsíc a půl, což je tragédie. Pěstitelé zaorávají zaschlý mák, stěžují si na suchem oslabené luskoviny i řepku. Obilí neodnožuje, to znamená, že rostliny šetří vodou na úkor hustoty porostů. Chudé travní porosty zřejmě vydají jen malý objem píce při prvních sečích a také pastviny vypadají jako na konci horkého léta,“ uvedla dříve ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.