reakce na výrok kancléřky

Posselt poděkoval Merkelové za výrok o vyhnání Němců. České politiky kritizuje

reakce na výrok kancléřky
Posselt poděkoval Merkelové za výrok o vyhnání Němců. České politiky kritizuje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéf sudetských Němců Bernd Posselt kritizoval „útoky“ českých politiků na kancléřku Angelu Merkelovou kvůli jejím slovům o tom, že pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce neexistovalo morální ani politické ospravedlnění. Část českého establishmentu podle Posselta míří ke komunistické minulosti.

Posselt Merkelové v tiskové zprávě poděkoval za to, že ve svém středečním projevu při vzpomínce na oběti vysídlení poválečný odsun jednoznačně odsoudila. Zároveň kritizoval reakci českých politiků.

„Část českého establishmentu se nachází na skluzavce do komunistické minulosti. Vyhánění je základním porušením lidských práv a žádný demokrat jej nesmí zlehčovat nebo dokonce ospravedlňovat. Kdo smýšlí tak jako kritici Merkelové, propásne cestu ke svobodné a k lidské Evropě, která překoná nacionalismus,“ vyjádřil své přesvědčení Posselt.

Merkelová se k tématu, které dlouho zatěžovalo česko-neměcké vztahy, vrátila při příležitosti Světového dne uprchlíků. „Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury,“ řekla. „To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění,“ zdůraznila zároveň.

Na české politické scéně slova německé kancléřky vyvolala rychlou reakci. Prezident Miloš Zeman skrze svého mluvčího uvedl, že s nimi „hluboce nesouhlasí“. Premiér Andrej Babiš zase novinářům řekl, že výrok Merkelové je nepřijatelný a jitří staré rány.

Jenom z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců, z nichž se velká část postavila na stranu nacistického režimu. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15.000 až 30.000 Němců.

Česko se ke své zodpovědnosti za odsun přihlásilo v česko-německé deklaraci z roku 1997. „Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny,“ stojí mimo jiné v deklaraci.

,