Válka o Duku. Petice na jeho podporu má 6x víc podpisů

Válka o Duku. Petice na jeho podporu má 6x víc podpisů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Odpůrci a podporovatelé kardinála a pražského arcibiskupa Dominika Duky proti sobě bojují peticemi. Lidé, kteří již Duku v úřadu pražského arcibiskupa nechtějí, zatím získali přes pět set podpisů. Naopak petice pro Duku má již více než 3 tisíce signatářů, a také podporu bývalého prezidenta Václava Klause a současné hlavy státu Miloše Zemana. Dukovi však může jeho končící mandát prodloužit pouze papež František.

Dukovým odpůrcům vadí údajný příklon pražského arcibiskupa Dominika Duky k nacionalismu a krajní pravici. Víc než o církev se kardinál podle nich zabývá mocí. „Rád používá okázalé insignie moci, jezdí v honosném kočáře a předvádí se před objektivy fotoaparátů ve společnosti bohatých a mocných,“ uvádí autoři petice proti Dukovi ve svém dopise. Ten měl do soboty přes pět set podpisů.

Ozvali se ovšem také Dukovi podporovatelé, kteří zareagovali vlastní peticí, ve které kardinála a pražského arcibiskupa podporují. Tu založil europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský a podepsalo ji už přes 3 tisíce lidí. Duku navíc podpořilo několik veřejně známých osob, například bývalý prezident Václav Klaus či jeho nástupce Miloš Zeman.

„Já jsem se rozhodl, že i když se zásadně do věcí katolické církve nemontuji, že se jako hlava České republiky obrátím na Svatého otce s žádostí, aby prodloužil kardinálu Dukovi jeho mandát,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov, ve kterém zároveň Dukovy odpůrce nazval „pisklouny“.

Podle církevních pravidel musí každý katolický biskup, který dosáhne věku 75 let, na svůj post rezignovat. Dukovi, který tento věk dovrší v dubnu, však předpis zároveň ukládá povinnost poslat do Vatikánu žádost o prodloužení svého mandátu.

Zda Duka ve své funkci zůstane ovšem neurčí žádná petice, ale Vatikán v čele s papežem Františkem. Jeho rozhodnutí lze těžko odhadovat. „Víte, že tento papež má rozhodnutí, která jsou často nekonvenční. Můžeme tedy přihlížet ke zvyklostem, ale opravdu, natolik, kolik toho vím, tak obě varianty připadají v úvahu,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Na otázku, zda Duka chce v pozici hlavy českých katolíků setrvat, mluvčí odvětil, že kardinál má pro tuto příležitost připravenou odpověď, že „je pokorně připraven na obě varianty“. Duka už nyní nedělá žádná zásadní rozhodnutí pro případ, že by se papež rozhodl jeho mandát neprodloužit. „Takovéto strategické koncepční změny nechává na svého případného následovníka,“ prozradil Zeman.

, tk