„USA dráždí pandu.“ „Jako před první světovou válkou.“ Strach v Singapuru z válečného konfliktu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obavy v Asii. Singapurský ministr zahraničí Vivian Balakrishnan se nechal slyšet, že situace okolo Tchaj-wanu a především vztahy Spojených států s Čínou jsou natolik mizerné, že mezinárodní situace připomíná dění před první světovou válkou a může ještě dále eskalovat. Řekl to pro singapurský list The Straits Times. Podle jeho předchůdce George Yeoa se Washington s Pekingem zase zbytečně provokují a USA „dráždí pandu“, což státy jihovýchodní Asie znepokojuje za situace, kdy v Bílém domě sedí slabý prezident.
Podle ministra Balakrishnana se snad k další válce neschyluje, existuje prý ale „velice reálná hrozba“ toho, že se situace ještě zhorší. Vztahy světových velmocí jsou napjaté od té doby, co ostrovní Tchaj-wan nedávno navštívila předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína na to reagovala zvýšenou aktivitou okolo ostrova a vojenskými cvičeními.
Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
USA dráždí pandu
Podle Balakrishnana je to celé znepokojující. „Nevěřím, že se někdo z nich chystá rozpoutat válku. Obávám se však, že existuje velmi reálné riziko, že se obě dvě strany rozhodnou, jaké jsou jejich národní zájmy a jaká bude jejich odpověď nebo protireakce na druhou stranu, což může nechtěně roztočit eskalační spirálu,“ uvedl v rozhovoru.
Balakrishnan také řekl, že mu současné poměry připomínají poslední měsíce před první světovou válkou, kdy jednotlivé státy nutně nechtěly vstoupit do konfliktu, ale řada náhod, spojenectví a přešlapů je uvrhla do spirály sporů, které přerostly ve válku.
Jeho předchůdce Yeo, který sloužil jako šéf diplomacie mezi lety 2004 a 2011 k tomu pro South China Morning Post dodal, že aktuální situaci pokládá za „nebezpečnou“. USA podle něj „dráždí pandu“ kvůli problému, k němuž by přistupoval „neuralgicky“. Neustálé provokace jsou „bombou, která nám vybouchne před obličejem“, doplnil.
Yeo, který je obecně považován za pročínského, řekl v jiném rozhovoru, tento týden server Today, že existuje mylná představa, že Čína je tygr, který na vás „skočí a sežere vás“, i když realita je taková, že její povaha je taková pandí. Nicméně vás může pokousat. "Čína však musí dát signál, že její povahou není tygr, ale panda," dodal. Yeo varoval, že konflikt mezi dvěma supervelmocemi by mohl mít katastrofické následky pro celý svět.
"Čína si to jistě nepřeje, ale v USA jsou lidé, kteří si myslí, že válka je nevyhnutelná... A pokud je nevyhnutelná, je lepší ji mít dříve než později, když Čína není tak silná," prohlásil bývalý ministr. V této souvislosti konstatoval, že byly provedeny studie, které naznačují, že pokud bude válka vedena spíše dříve než později, Čína bude těžce zkrvavená, zatímco USA budou zraněny. Pokud však bude válka za 10 let, budou obě strany těžce zakrvácené. „Jde o to, že čím déle čekáte, tím větší je relativní síla Číny,“ dodal.