Největší problém zdravotnictví? Málo sester, shodli se Vojtěch, Zeman a experti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ještě nedávno vysoký představitel německé Alternativy pro Německo (AfD), sasko-anhaltský zemský poslanec a kontroverzní politik André Poggenburg se po rozporech s jejím vedením rozhodl odejít ze strany a založit si své vlastní nacionální uskupení. Partaji s názvem Probuzení německých patriotů (Aufbruch deutscher Patrioten — Mitteldeutschland) přitom vybral jako logo modrou chrpu, jíž jako svůj symbol používali ve 30. letech minulého století rakouští nacisté. Chrpa se později v hnědém hnutí objevovala opakovaně.
„V tomto roce chceme podpořit personál, který je nejvíce problematický a nedostatkový, a to jsou zejména zdravotní sestry ve směnném provozu a nižší zdravotnický personál,“ řekl ministr. Letos je podle něj připraveno navýšení poplatku za tzv. směnnost o 5000 korun a pro sanitáře o 2000 korun.
V Lánech dnes jednal expertní tým pana prezidenta. Tématem bylo zdravotnictví, proto se setkání zúčastnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Tým podpořil projekt digitalizace zdravotnictví, ocenil e-recept a vyjádřil podporu hospicové péči, zmínil např. hospicový zákon.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 12, 2019
Ministr také prý na schůzce přednesl plánovanou reformu, jež má posílit pozici praktických lékařů. „Měl by se starat o pacienty, měl by mít určitou ordinační dobu a případně sloužit pohotovosti v rámci nemocnic tak, aby možná trochu odlehčil přetíženým urgentním příjmům v nemocnicích,“ řekl Vojtěch. Lékaři chybějí hlavně v odlehlých oblastech republiky a ministerstvo je musí motivovat, aby se chtěli do těchto oblastí vydat.
Ministerstvo má od roku 2016 dotační program pro lékaře, kteří chtějí provozovat praxi v místech, kde je v danou chvíli nedostupná.
Účastníci se shodli na nezbytnosti elektronizace zdravotnictví. „Byl oceněn projekt elektronického receptu,“ řekl ministr. Účastníky jednání prý seznámil s dalšími kroky a plány v této oblasti. Rozvoj elektronizace bylo podle Vojtěcha jedním z doporučení, které se od prezidenta a jeho týmu dostal.
Ministr také oznámil, že nárůsty výběru veřejného pojištění jsou vysoké. „V tomto roce bude systém hospodařit zhruba s 320 miliardami korun, což je zhruba o 23 miliard více než v roce 2018,“ řekl Vojtěch.
Otázka penz pro zdravotnictví je podle Vojtěcha otázkou širší politické dohody. „Často kolegové zmiňovali otázku příspěvku na hospitalizaci, na stravu v rámci hospitalizace. Já jsem právě říkal, že to je otázka čistě politická,“ řekl novinářům po jednání. Nepovažuje to ale za to hlavní, co je třeba ve zdravotnictví řešit.
Pokud jde o dostupnost léků, například těch na vzácná onemocnění, měla by změna podle ministra zlepšit jejich dostupnost. Prezidenta a jeho tým seznámil i s tím, v jaké situaci je aktuálně systém veřejného zdravotního pojištění.
Další schůzku s prezidentem a jeho týmem v současné chvíli prý nemá. Vojtěch novinářům řekl, že kdyby jej v budoucnu prezident pozval, přijde.