Koronavirus

Obchodníky drtí nájmy. Venku je to lepší, v Česku nás i ignorují, říká šéf Alpine Pro

Koronavirus
Obchodníky drtí nájmy. Venku je to lepší, v Česku nás i ignorují, říká šéf Alpine Pro

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Tvrdá vládní opatření o uzavření obchodů a firem nadále trvají a citelně se podepisují na jejich chodu. Kritická situace panuje v oblasti maloobchodů, kde podnikatelé musí nadále platit nájem jako za normálního provozu. O zmírnění a narovnání podmínek se snaží iniciativa retailů v obchodních centrech a retail parcích, která požaduje zmírnit tvrdé dopady na firmy. Potíže totiž nemají pouze malé firmy, ale také přední český výrobce sportovního a outdoorvého oblečení Alpine Pro. Podle zakladatele a většinového majitele společnosti Václava Hrbka nynější krize nepoleví ani po zmírnění vládních opatření.

Ze dne na den stát zavřel všechny obchody a začala fungovat tvrdá karanténní opatření. Jak to dopadlo na vás?

Zhruba sedmdesát lidí z naší centrály jsem poslal už před třemi týdny na home office a pracují z domova. Všechny obchody v Čechách, Polsku, na Slovensku či v Rumunsku jsou zavřené a nyní čekáme na vývoj ohledně nákladů. Tedy jestli nám stát nebo pronajímatelé pomohou. Informace se ale postupem času rozcházejí, takže nic jistého zatím nemáme. Tuším, že vláda chce hradit osmdesát procent za zaměstnance, kteří jsou z obchodů. U centrály to pak neplatí, i když zde máme hlavní mzdové náklady. Co se týká chodu firmy, tak jediným fungujícím kanálem je nyní e-shop.

Jestli se ale ptáte na to, jaký to má dopad, tak zásadní. Na e-shopu nejsme tak silní jako jiné firmy a jsme zcela odsunutí od cash flow. Náš příjem je tedy nulový a výdaje jsou ve stejné míře jako před krizí.

Pokud si vezmeme vládní opatření, může vám pomoci kurzarbeit nebo bezúročné úvěry Covid?

Každá snaha by nám pomohla, ale musíme do toho jako firma pasovat. Do první vlny úvěrů Covid jsme nemohli, protože jsme na ně moc velká firma, navíc sídlo společnosti je v Praze, takže jsme nesplnili podmínky.

Kromě vysokých výdajů musíte dál platit nejrůznější poplatky za nájmy v obchodních centrech a obchodech? Reagují na vaši nynější situaci a poskytují vám slevy či odpuštění nájmů?

Ve většině rozhodně ne, někde s námi jednají, ale také i ignorují. Pokud máme nějaké kladné odpovědi, tak je to spíše ze zahraničí. Zejména na Slovensku. V Polsku to také vypadalo dobře, ale zatím se o podmínkách jedná na úrovni parlamentu a není tedy nic jisté.

Pronajímatelé si chtějí udržet své peníze, obchodníci však nyní bojují o přežití. Jak by podle vás měl vypadat ideální scénář v oblasti placení nájmů?

To je velmi těžké. Ideálně bychom nechtěli platit po celou dobu, co je kvůli mimořádným opatřením zavřeno. Poté bychom chtěli mít snížený nájem v mezidobí, kdy se bude vše vracet do normálních kolejí a ekonomika se rozjede. Nejlepší by bylo dohodnout se na obratovém nájemném, protože ani po odeznění koronavirové krize nejsem velkým optimistou. Myslím si totiž, že lidé rozhodně nebudou nakupovat v takové míře jako předtím. Velká většina zákazníků se naučí nakupovat online a je také možné, že se do velkých nákupních center nevrátí.

Pokud by nám vyšla obchodní centra vstříc s tím, že nebudeme platit nájem v době, kdy je zavřeno, tak je to pro nás dobré. Nicméně pořád velmi tratíme, chybějící zisk nám nikdo nikdy nevrátí. Pořád se dostáváme do obrovské ztráty.

Řekl jste, že by byl pro obchody nejlepší snížený nájem v období, než se vše znovu rozjede. Je to například horizont dalších tří měsíců?

Podle mého se situace na trhu před koronavirovou krizí nevrátí ani za rok. Bude se to pozvolně rozbíhat, kdy se rozhodně nedá počítat s tím, že lidé budou utrácet v obchodech. V tomto případě jsem spíše pesimistou a horizont tří měsíců je spíše utopií.

Jak je na tom firma nyní? Jak dlouho si můžete dovolit držet současný stav?

Naštěstí nejsme závislí pouze na maloobchodě, ale máme také velkoobchod. Pokud nás podrží banka a nepoloží se velkoobchodní zákazníci, tak jsme schopní i přes finanční ztráty nezamířit do insolvence.

Byl to tedy nejstřízlivější scénář.

Ano, pokud by nás podržela banka, zákazníci i velkoobchod, tak jsme stále v desetimilionových ztrátách.