Varování pro alergiky

Růžový zázrak změnil složení. Ibalgin už není pro každého, nově obsahuje laktózu

Varování pro alergiky
Růžový zázrak změnil složení. Ibalgin už není pro každého, nově obsahuje laktózu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Populární růžová tabletka proti bolesti změnila složení. Ibalgin 200 a 400 miligramů nově obsahuje jako pomocnou látku i nezanedbatelné množství laktózy, oznámil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Opatrní musí být hlavně lidé s vážnější laktózovou intolerancí. Pro uživatele, kteří touto poruchou netrpí, nemá změna receptury žádný význam. Ibalgin 600 mg zůstal beze změn.

V tabletách Ibalgin 200 a 400 mg, jejichž výroba se od ledna přesunula z ČR do Maďarska, se laktóza nově objevuje jako pomocná látka. Ta nemá přímo léčebně účinky, ale pomáhá udržet trvanlivost léku, tvar a konzistenci tablety a zajišťuje postupné uvolňování účinné látky z tablety v trávicí trubici.

Změna složení ale může u některých lidí vyvolat nežádoucí vedlejší účinky, na což upozorňují SÚKL i lékaři. V případě Ibalginu 600 mg je složení léku beze změn. V měkkých tobolkách Ibalgin Rapidcaps 200 mg a Ibalgin Rapidcaps 400 mg laktóza obsažena není.

Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, úplným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by neměli tyto přípravky užívat, uvedl SÚKL. „Pacienti s velmi nízkou aktivitou laktázy z důvodu chronických gastrointestinálních onemocnění a děti se závažnou alergií na bílkoviny kravského mléka (které pomocná látka laktóza může ve stopovém množství obsahovat) by tyto přípravky měli používat s opatrností,“ dodal ústav.

Laktózová intolerance je častá

Laktózová intolerance je u nás velmi častá, upozornil gastroenterolog ze společnosti ResTrial Luděk Hrdlička. Zoltán Paluch z Ústavu farmakologie 2. Lékařské fakulty Karlovy Univerzity hovoří o 10 procentech populace.

„Bohužel laktózová intolerance, tedy neschopnost štěpit tento mléčný cukr zapříčiněná nedostatkem enzymu nazývaného laktáza ve sliznici tenkého střeva, je v našich geografických podmínkách velmi častá, stejně jako například v jižní Evropě nebo v Asii, kde často postihuje téměř celou populaci jednotlivých zemí,“ řekl deníku Echo24 lékař Luděk Hrdlička.

U lidí s lehkou nebo střední intolerancí laktózy by se ale komplikace objevit neměly.  „U laktózové intolerance je povolena konzumace mléka a mléčných výrobků dle stupně snížení aktivity enzymu laktázy (stupně intolerance) a dle individuální tolerované dávky. Množství laktózy v novém Ibalginu je ale natolik malé, že ani lidé s lehkou či střední intolerancí laktózy se nemusí užívání léku proti bolesti obávat,“ uvedla Kateřina Kopecká, alergoložka z pražské ambulance Alerg.

U nemocných s vážnější laktózovou intolerancí ale může požití i jedné tablety s malým množstvím laktózy způsobit různé trávicí obtíže, zejména průjem, bolesti břicha, nadýmání a celkový střevní diskomfort. V ještě větším riziku jsou pak pacienti, kteří užívají Ibalgin dlouhodobě. „Proto považuji tuto technologickou změnu ze negativní a nelogickou,“ dodal Hrdlička s tím, že současný trend je spíše opačný a vede k produkci léčiv bez potenciálně „škodlivých“ látek.

Pacienti s intolerancí laktózy, galaktózy, závažnou alergií na bílkoviny kravského mléka nebo malabsorpcí  glukózy a galaktózy by měli v lékárně žádat přípravek s obsahem ibuprofenu, který laktózu neobsahuje, doporučil přednosta Farmakologického ústavu 1. Lékařské fakulty Karlovy Univerzity Ondřej Slanař. „Pro uživatele, kteří těmito poruchami metabolizmu netrpí, nemá malé množství mléčného cukru obsažené v tabletě žádný význam,“ dodal Slanař.

Laktóza je častým plnivem léků

Laktóza je vyrobená ze syrovátky kravského mléka. „Je často používaným plnivem ve farmaceutickém průmyslu. Ve styku s aktivní složkou léčivého přípravku je velmi stálá. Tablety s obsahem mléčného cukru se dobře rozpadají a léčivá látka se rychle uvolňuje. V kombinaci s mikrokrystalickou celulózou je vhodná i pro přímé lisování. Tvoří 40 až 50 procent tabletoviny,“ uvedl pro deník Echo24 Zoltán Paluch z Ústavu farmakologie 2. lékařské fakulty Karlovy Univerzity.

„Mléčný cukr je v trávicím traktu rozkládán hydrolasou beta- galaktosidasou (laktázou). Přibližně 10 procent populace trpí nedostatkem nebo poruchou tohoto enzymu a označuje se to jako laktózová intolerance. Onemocnění se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním, průjmy případně zácpou, zvracením, bolesti hlavy. Po vyloučení laktózy z potravy obtíže ustoupí,“ dodal Paluch.

, jhrViet Tran

28. února 2019