Vláda neplní své sliby podnikatelům. Hýří slovy o miliardách, ale skutek utek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kabinet Andreje Babiše při představování restrikcí kvůli koronaviru pokaždé opakoval, že přijdou potřebné kompenzace a podpory. Jedním z nejznámějších slibů se pak stal výrok, že pomoc firmám bude činit 1,2 bilionu korun. V minulém roce se tomu ale tak nestalo a ze slíbené pomoci přiteklo 110 miliard v podobě kompenzací. Většina z celé sumy je pak ve formě úlev a odkladů plateb, které jednoho dne podnikatelé tak i tak zaplatí. Podle odborníků se pak podnikatelé masivní pomoci mohou dočkat letos, protože se blíží volby do Poslanecké sněmovny. To už ale může být pro řadu podniků pozdě.
Pandemie koronaviru a následný lockdown zastavil na jaře ze dne na den ekonomický život v České republice. Všechny firmy, průmyslové výrobny a služby zamrzly a majitelé mohli jen sledovat, jak se jim jejich živnosti hroutí. Kabinet Andreje Babiše se v první chvíli zdráhal připravit programy, které by mohly společnosti čerpat. V době, kdy Švýcarsko poskytovalo během jediného dne firmám úvěry, se v České republice debatovalo nad tím, jak by měla pomoc vypadat.
Ministryně financí Alena Schillerová spolu s premiérem Andrejem Babišem pak podnikatele uklidňovali, že pomoc přijde. A to masivní. Částka vynaložená na nakopnutí a záchranu firem měla přesahovat tisíc miliard a slib se tak zastavil na částce 1,2 bilionu korun. „To představuje 20,7 procenta HDP a řadí nás nejen na evropské úrovni mezi země, které do záchrany své ekonomiky uvolňují naprosto nejvíce,“ řekla Schillerová.
Hospodářská komora, která zastupuje podnikatele a firmy, však podle loňského státního rozpočtu vypočítala skutečnou pomoc, která do ekonomiky přitekla. Celková částka rozhodně 1,2 bilionu korun nedosahuje a fakticky se tak vyplatilo na přímé podpoře jen 23 miliard korun. Daňové úlevy a odklady plateb pak vyšly na 87 miliard a celková pomoc dosáhla 110 miliard korun.
Vláda přitom slibovala, že přímá pomoc bude dosahovat 90 miliard a daňové úlevy a odklady plateb 145 miliard. Soukromý sektor pak byl placen z rozpočtu pouze 30 procenty. Ještě horší výsledek je u záručních programů Covid, kde do poloviny prosince získaly firmy 40 miliard korun. I když se jedná o vysoké číslo, tak pouze dosahuje 5 procent vládou plánované záruční kapacity.
Kabinet Andreje Babiše, konkrétně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), však operuje s jinými čísly. Podle svého grafu uvádí, že do ekonomiky přiteklo 283 miliard korun. Do své pomoci ale započítala například zrušení daně z nabytí nemovitostí, která měla přinést 11 miliard, nebo jednorázový příspěvek 5 tisíc korun pro seniory, který stál daňové poplatníky 15 miliard korun. Odklady na daních měly dosáhnout 35 miliard korun a úvěry 64,2 miliardy korun. Více jsme psali zde.
Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka je nabídnutá pomoc lepší, než kdyby nepřišla žádná. „Je to ale o dost horší než v mnohých zemích v Evropské unii. Bohužel jsme došli do stavu, kdy obří rozpor mezi slovy a skutečnými činy vlády již nikoho nepřekvapuje,“ řekl pro Echo24 Křeček.
Podle něj je slíbená částka 1,2 bilionu korun adekvátní, protože závažnost koronavirové pandemie neměla nikdy v historii obdoby. „Bohužel byrokratická cesta, po které jsme se vydali, k této částce nesměřuje. Kompenzace měly být rychlejší a plošnější. Určitě by bylo lepší, aby pomoc dostali i lidé, kteří ji příliš nepotřebovali, než aby ji nedostali ani lidé, kteří ji výrazně potřebovali,“ řekl dále Křeček, podle kterého pomoc v letošním roce ještě dorazí. „Čekají nás v letošním roce důležité volby a politici si budou dělat kampaň ze státního rozpočtu. Pomoc však v tomto případě přijde již trochu s křížkem po funuse,“ dodal.