Premiér v USA

Babiš odrazoval Trumpa od cel na evropská auta. Navázali prý osobní vztah, Trumpa pozval do Prahy

Premiér v USA
Babiš odrazoval Trumpa od cel na evropská auta. Navázali prý osobní vztah, Trumpa pozval do Prahy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jedním z hlavních témat rozhovoru mezi českým premiérem Andreje Babišem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem byl záměr Spojených států uvalit cla na dovoz evropských aut v rámci „obchodní války“ mezi unií a USA. Šéf české vlády Trumpovi záměr vymlouval s tím, že by měl negativní dopad i na českou ekonomiku. Hovořili také o pozvání Trumpových do České republiky. 

Babiš šéfovi Bílého domu vysvětlil, jak zásadní pro tuzemské hospodářství automobilový průmysl je, přiblížil mu také úzkou spolupráci s německými automobilkami. „Nebylo by dobré, kdyby zaváděl cla na auta, protože by to poškodilo naši ekonomiku,“ sdělil Babiš českým novinářům po setkání, které trvalo asi 80 minut. 

Trump si podle něj stěžoval, že se jednání s Evropskou unií neposouvají. „Já budu chtít na Evropské radě abychom byli informováni, co vlastně dál,“ oznámil Babiš. „Apeloval jsem na něj (na Trumpa) že by to pro nás skutečně nebylo dobré a že je potřeba, aby se tyto dvě světové ekonomiky dohodly a našly řešení výhodné pro obě strany,“ řekl český premiér, podle něhož by to bylo nešťastné. „Myslím, že to pan prezident vnímal,“ dodal.

Spolu za jednotnou Ukrajinu

Ze schůzky vzniklo také společné prohlášení. Spojené státy a Česká republika v něm podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, stejně jako pokračování sankcí proti Rusku. Společně také ocenili odvahu a oběti, které vojáci USA a České republiky přinášejí při společné službě v Afghánistánu.

Mimoto se Babiš s Trumpem bavili o jaderném průmyslu, navázání spolupráce ve zbrojním průmyslu či plnění závazků vůči NATO. Hovořili rovněž o ilegální migraci, na níž mají shodný názor. 

Pozvání do ČR

Podle Babiše se rozhovor nesl v přátelském, otevřeném duchu. „Musím říct, že měl velice dobrou náladu. Je to velmi příjemný společník,“ uvedl o svém hostiteli v Bílém domě. Hovořili spolu i o možné návštěvě Trumpových v České republice. Babiš americkému prezidentovi zopakoval pozvání Miloše Zemana do tuzemska. „Navrhl jsem mu, že pokud by se chtěl setkat s nějakým státníkem v Evropě, že Praha je připravena,“ prohlásil předseda vlády. „Pan prezident velice pozitivně mluvil o naši zemi, ale neřekl, že by přišel,“ doplnil.

Pozval také Trumpovu dceru Ivanku na byznys konferenci do Prahy. „Takže jsem ji pozval a uvidíme, jestli by na to forum přišla,“ oznámil Babiš.

, jhr