Platforma Zachraňme ČSSD

ČSSD v obřích dluzích. Volební debakl situaci vyhrotil, členové řeší budoucnost strany

Platforma Zachraňme ČSSD
ČSSD v obřích dluzích. Volební debakl situaci vyhrotil, členové řeší budoucnost strany

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zástupci platformy Zachraňme ČSSD budou v úterý večer hodnotili výsledky komunálních a senátních voleb a debatovali o budoucnosti sociální demokracie. Společně s předsedou Janem Hamáčkem se na schůzi objevil i ministr Miroslav Toman (ČSSD). Debata byla podle Hamáčka místy vyhrocená, ale nevybočila z běžných diskusí v ČSSD. Kromě masivních ztrát křesel se strana potýká i se stamilionovými dluhy, které se po komunálních a senátních volbách ještě prohloubily.

Do komunálních a senátních voleb vložili sociální demokraté zhruba 35 milionů korun, na kampaň v Praze vyčlenili okolo 10 milionů korun. Nakonec strana obhájila jeden jediný senátorský mandát ze 13, nedařilo se jí ani na komunální úrovni, kde přišla o místo v zastupitelstvech v Praze či Brně a výrazně ztrácela i ve zbytku republiky. Výsledek senátních voleb se odrazí i na státním příspěvku za každého senátora. Strany dostávají za každého poslance 900 tisíc korun, nyní sociální sociální demokraté přijdou o polovinu příspěvků.

Strana si hospodářsky nevedla o nic lépe ani vloni, když po volbách do sněmovny přišla o 35 poslaneckých židlí. Tehdy sociální demokracie fungovala se ztrátou ve výši téměř 40 milionů korun. Ekonomický ředitel strany Martin Starec v březnu uznal, že výsledky podzimních voleb do sněmovny způsobily výpadek v příjmech ze státního rozpočtu za hlasy a mandáty.

Výnosy sociální demokracie loni činily 184,4 milionu korun, tedy necelé čtyři pětiny toho, co strana předpokládala. Naopak náklady dosáhly na 224,2 milionu korun. Jedinou záchranou pro ČSSD jsou kontokorenty – díky dlouhodobým závazkům si strana přišla na čtvrt miliardy korun. Na sponzory už sociální demokraté ovšem už také spoléhat nemohou. Vloni získali na darech necelých pět milionů korun, zatímco v roce 2012 činila částka 47,6 milionů korun.

ČSSD má na triku navíc i případné stamilionové dluhy kvůli sporu o Lidový dům. Smlouvu o zastupování ve sporu o sídlo ČSSD podepsal tehdejší předseda strany a současný prezident Miloš Zeman se zesnulým právníkem Zdeňkem Altnerem. Ten loni na ČSSD vysoudil 338 milionů korun za právní služby. Spor trvá už od roku 2003 a dovolání strany stále není vyřešené kvůli Altnerovu úmrtí a následnému dědickému řízení. Podle serveru Neovlivní jihočeská větev sociální demokracie navrhla, zda Lidový dům neprodat.

Vyhrocená vnitrostranická debata

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček v úterý večer v Praze asi hodinu a čtvrt debatoval s přestaviteli stranické platformy Zachraňme ČSSD. Vzhledem k neformální podobě diskuze ale podle něj nelze očekávat konkrétní závěry. „V sobotu nás čeká jednání ústředního výkonného výboru, ten bude rozhodovat, jak dál,“ uvedl. Personálie se pak budou řešit až v březnu, dodal letos zvolený šéf ČSSD s odkazem na sjezd, na kterém bude strana znovu vybírat své vedení.

Detaily z debaty Hamáček sdělit odmítl. Poukázal na to, že sám vybízí k tomu, ať strana neřeší problémy přes média. „Byla to klasická politická diskuse, občas vyhrocenější, občas méně,“ konstatoval. Podobné vedou i jiné strany, dodal. „Ale nezaznamenal jsem, že jiná strana by šla s touto debatou na veřejnost. Jestli něco ČSSD škodí, pak je to toto,“ řekl.

Skupina Zachraňme ČSSD kolem statutárního místopředsedy strany Jiřího Zimoly či bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška vznikla začátkem roku před sjezdem ČSSD. Jejími představiteli jsou také bývalý senátor Zdeněk Škromach nebo hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Platforma chce být neformálním diskusním fórem o budoucnosti strany a jejích hodnotách.

Kromě Hamáčka se jednání zúčastnil také ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Jejich názory si přišlo vyslechnout přes šest desítek sociálních demokratů.

Hamáček v posledních dnech opakovaně prohlásil, že za svou dosavadní chybu pokládá, že nebyl dostatečně důrazný. Svému předchůdci v čele ČSSD poslanci Milanu Chovancovi, který vyzval k odchodu do opozice, vzkázal, že nevidí důvod, aby ve straně zůstávali lidé, kteří považují za správné mediální špinění spolustraníků. Podobně se předtím vyjádřil i na adresu těch, kdo zpochybňují proevropské směřování ČSSD.

, , vt

16. října 2018