Děti bojovníků IS. Batole posloužilo jako návnada pro irácké vojáky

Děti bojovníků IS. Batole posloužilo jako návnada pro irácké vojáky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ročního chlapce Hamoudiho nechal jeho otec džihádista v troskách Mosulu jako návnadu pro irácké vojáky. Když se ho snažili zachránit, začali na ně útočit odstřelovači. Hamoudiho za ruku odtáhl pryč pes. Nakonec mu doktoři museli ruku amputovat. O situaci dětí členů Islámského státu pro server The Telegraph promluvila Sukayna Mohammad Ali Younesová, která dohlíží na chod sirotčince.

„Loňská krvavá bitva o Mosul po sobě kromě jiného zanechala stovky, možná i tisíce sirotků,“ píše The Telegraph. Jedním z nich je roční chlapec Hamoudi, kterého jeho otec, bojovník Islámského státu nechal v troskách jako návnadu pro irácké vojáky. Tři vojáci viděli dítě v troskách, chtěli ho zachránit, ale v tu chvíli na ně začali střílet snipeři.

Hamoudiho potom za ruku odtáhl pryč pes. Do jeho rány se dostala infekce a doktoři mu ji museli amputovat. Podle The Telegraphu s odkazem na pečovatelky sirotčince Hamoudi stále trpí bolestmi a problémy se spánkem.

Čtyři měsíce jsou v sirotčinci i tři sourozenci ve věku čtyř, devíti a jedenácti let. Od svého příjezdu ale nepromluvili. Personál sirotčince neví, zda se jedná o nějakou genetickou vadu, nebo zda jde o následek traumatického zážitku. 

Do sirotčince se dostávají i děti jezídek, které byly otrokyněmi islamistů. „Jedna jezídka byla otrokyní a měla dvě děti s bojovníkem Daeše. Jakmile byla osvobozena, nechtěla si je nechat,“ řekla šéfka místního vládního úřadu žen a dětí Sukayna Mohhamed Ali Younesová, která dohlíží na chod sirotčince. „Cítila se zahanbená a měla pocit, že nemá jinou možnost, než je dát pryč,“ dodala. Younesová odhaduje, že kromě 65 dětí, které jsou v sirotčinci, jsou stovky dalších v severním Iráku společně s vdovami a manželkami bojovníků islámského státu.

Organizace Save the Children uvedla, že se u dětí z Mosulu objevuje „toxický stres“. Nebezpečná forma stresové reakce může mít celoživotní dopad na fyzické i duševní zdraví dětí. 

Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil vítězství nad Islámským státem v Mosulu v červenci minulého roku. Během bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900 000 lidí. Podle mezinárodních organizací v něm ale zůstávaly desetitisíce civilistů, pro něž by byl útěk příliš nebezpečný. Mosul byl poslední významnou baštou IS v Iráku a zároveň největší město, které měl pod kontrolou. Islamisté do města překvapivě vpadli v červnu roku 2014 a v krátkém čase si je celé podmanili.  

nel, red

6. května 2018