Poslanci četli zprávu OLAF

„Žádná účelovka. Čapí hnízdo byl podvod, dává OLAF za pravdu policii“

Poslanci četli zprávu OLAF
„Žádná účelovka. Čapí hnízdo byl podvod, dává OLAF za pravdu policii“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Velmi žádanou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k vyšetřování farmy Čapí hnízdo viděli v pátek první poslanci, mezi nimi i místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Podle něj ministerstvo financí šíří dezinformace, když tvrdí, že zveřejnilo závěry ze zprávy. Podle Michálka se jedná jen o průvodní dopis. Ve skutečné zprávě OLAF dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu premiéra Babiše, že to je účelovka, uvedl Michálek. Kvůli kauze Čapí hnízdo je obviněn český premiér Andrej Babiš (ANO), jeho manželka a děti a mj. také místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

„Ministerstvo financi ČR a Lidové noviny šíří dezinformace týkající se zprávy OLAF. Na webu Ministerstva financí ČR nejsou zveřejněny závěry zprávy OLAF, ale pouze úvodní odstavec doprovodného dopisu s žádostí o vynětí peněz z programu EU,“ uvedl Michálek v prohlášení. Michálek je členem sněmovního mandátového a imunitního výboru, který má za úkol rozhodnout, zda doporučí Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka vydat k trestnímu stíhání. Z toho důvodu má přístup ke spisu, jehož součástí zpráva OLAF je.

Ministerstvo financí, které má zprávu k dispozici, je už dva týdny pod velkým tlakem. O zveřejnění dokumentu totiž žádají nejen někteří poslanci, ale také veřejnost. Nejčastěji prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím, takzvané „stošestky“. Ministerstvo se tomu od začátku brání, ve čtvrtek na webu zveřejnilo tři odstavce s tím, že se jedná o „podstatné závěry“. „Ministerstvo financí posoudilo došlé žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a na základě provedené právní analýzy zveřejňuje podstatné závěry, ke kterým dospěl OLAF v rámci svého vyšetřování,“ stojí na webu resortu financí.

Jenže ve třech zveřejněných odstavcích není nic nového. Je v nich pouze doporučení, aby příslušný úřad Evropské komise zajistil vyjmutí dotace z projektů proplácených z evropských peněz. O tom se hovoří už více než týden a ministerstvo financí to už dokonce doporučilo ROP Střední Čechy udělat. Středočeský úřad o tom bude rozhodovat v polovině ledna.

Co stojí ve zprávě?

Podle poslanců, kteří zprávu viděli, nepřináší dokument žádné novinky. „Je jasné, že policie a OLAF spolu vzájemně v průběhu vyšetřování spolupracovaly a vyměňovaly si poznatky. Podle mého soudu zpráva OLAF neobsahuje žádné převratné nové skutečnosti oproti tomu, co už ve vyšetřovacím spisu policie bylo,“ uvedla poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), která je rovněž členkou výboru.

Podle Michálka zpráva hovoří o dotačním podvodu.„Zpráva OLAF skutečně podrobně popisuje a na 48 stránkách dokládá podezření ze zneužití peněz EU, nesrovnalosti a podvodu a cituje v závěru ustanovení o dotačním podvodu v českém trestním zákoníku jako vhodný postup pro orgány ČR. OLAF tedy dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu premiéra Babiše, že to je účelovka,“ napsal Michálek ve svém komentáři, který rozeslal médiím.

Ve stejném duchu se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Tady nezávislá autorita potvrzuje, že postup policie není žádná účelovka,“ uvedl Kalousek. Ve zprávě se podle něj píše o dvou trestných činech – paragraf 212, který se týká dotačního podvodu, a paragraf 260, který se týká poškození finančních zájmů Evropské unie. U obou paragrafů hrozí maximální desetiletý trest.

Manipulace Lidových novin?

Ačkoliv je zpráva je jinak dobře střežena, nahlédnout do ní mohli redaktoři Lidových novin. Deník z holdingu Agrofert v pátečním vydání přinesl exkluzivní informace, které ale byly v rozporu s tím, co poté řekli poslanci mandátového a imunitního výboru, kteří zprávu viděli.

V Lidových novinách se například psalo, že v závěru se nehovoří o podvodu a že v něm nefiguruje jméno Andreje Babiše. Jenže Michálek i Kalousek to vyvrátili, ve zprávě se podle nich hovoří o dotačním podvodu. Jméno českého premiéra v něm figuruje také. To přiznal sám redaktor LN pro Českou televizi.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Farmu vyšetřuje i česká policie, která kvůli možnému dotačnímu podvodu obvinila jedenáct lidí. Mezi nimi českého premiéra Andreje Babiše, jeho manželku Moniku, místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a další.