Ruská armáda na východě Ukrajiny není, tvrdí Putin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská armáda ve východoukrajinském Donbasu není, jsou tam jen „jisté milice“, které jsou připraveny odrazit jakékoli útoky proti tomuto regionu. Na bilanční konferenci v Moskvě to ve čtvrtek řekl ruský prezident Vladimir Putin. „Rusové a Ukrajinci jsou z mého pohledu jeden národ,“ prohlásil prezident.
Obrana Donbasu je v zájmu lidí žijících v této oblasti, protože v opačném případě ukrajinští nacionalisté uspořádají v Donbasu „jatka horší než ve Srebrenici“, řekl ruský vůdce s odkazem na východobosenské město, kde srbské jednotky v létě 1995 zavraždily na 8000 lidí.
Putin prohlásil, že zatím nezaznamenal vážný zájem Kyjeva na uplatnění minských mírových dohod. Zdrojem nynějších problémů je podle něj „nezákonné oznrojené převzetí moci,“ k němuž v Kyjevě došlo na jaře roku 2014, kdy byl při převratu sesazen prezident Viktor Janukovyč.
Putin se rovněž zmínil o plánech na vyslání mírové mise do povstaleckých oblastí. Připustil, že mírové síly mohou být rozmístěny nejen na frontové linii, ale i na rusko-ukrajinských hranicích, což separatisté rozhodně odmítají. Podmínkou mezinárodní kontroly rusko-ukrajinské hranice je ale podle Putina navázání přímých kontaktů mezi Kyjevem a proruskými povstalci. Tyto návrhy zatím Ukrajina odmítá.
Putin ve čtvrtek na tiskové konferenci v Moskvě také pochválil prezidenta USA Donalda Trumpa za „významné úspěchy“, kterých podle něj v prvním roce svého vládnutí dosáhl. Investoři mají důvěru v americkou ekonomiku, to je objektivní faktor, zdůraznil ruský vůdce.
Skandál kolem údajného ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA je podle Putina vykonstruovaný. Obvinění si vymysleli lidé, kteří stojí v opozici vůči Trumpovi. Aféra Spojeným státům škodí, řekl šéf Kremlu a vyšetřování označil za „špionománii“ a „blábolení“.
Rusko a USA mohou podle Putina spolupracovat v mnoha oblastech: v boji proti terorismu, při řešení ekologických problémů, v boji proti šíření zbraní hromadného ničení či při řešení severokorejského problému. Ruský prezident vyjádřil naději, že vzájemné vztahy se budou normalizovat, přestože Trump je ve své snaze zlepšit s Ruskem styky „omezen“.
Putin hájil produkci ruských propagandistických médií, která byla nedávno v USA vystavena administrativnímu postihu zařazením mezi „zahraniční agenty“. Podíl těchto sdělovacích prostředků na celkovém objemu informací v USA je mizivý a jejich postih porušuje zásadu svobodného šíření informací, řekl prezident.