Vládní demise

Vláda podala demisi, termín jejího přijetí Zemanem je nejasný

Vládní demise
Vláda podala demisi, termín jejího přijetí Zemanem je nejasný

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pět týdnů po jmenování ve středu schválila menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) svou demisi. Reagovala tak na úterní hlasování Sněmovny, ve kterém nedostala důvěru, když ji podpořili pouze poslanci vládního hnutí. Prezident Miloš Zeman se chystá demisi přijmout na osobním setkání s Babišem. Kdy se tak stane, není jasné. Hrad původně termín stanovil do konce pracovního týdne, později své vyjádření změnil.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že se nepodařilo najít v Zemanově programu volný čas. Zeman se podle něj v Lánech chystá na názorové duely s protikandidátem v prezidentských volbách Jiřím Drahošem.

Kabinet ve středu podle vicepremiéra Richarda Brabce (ANO) neprobíral, jak bude v demisi vládnout, nicméně Babiš dříve avizoval, že chce pracovat bez ohledu na důvěru. Ve středu tak kabinet schválil mimo jiné novelu vlastního jednacího řádu.

Očekává se, že prezident Babiše pověří i skládáním nového kabinetu. Jeho další jmenování však před týdnem podmínil tím, že Babiš bude mít ve Sněmovně zaručených 101 hlasů, tedy dostatečnou většinu pro získání důvěry. Na domluvu chce nechat stranám více času. Za dobré východisko pro jednání s politickými stranami označil Zeman programové prohlášení současného kabinetu. Do jmenování nové vlády bude funkci vykonávat současný kabinet v demisi.

Jednání začala ve středu odpoledne schůzkou zástupců ČSSD a ANO, na které se dohodli, že budou dál diskutovat o programovém průniku. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Milan Chovance ale platí podmínka, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba. Policie požádala o vydání Babiše ke stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Kromě toho sociální demokraté požadují, aby ANO vzhledem ke kauze Čapího hnízda ve vládě nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra. Chovanec také zopakoval, že případnou vládní spolupráci ČSSD s ANO musí posvětit únorový sjezd strany.

Místopředsedové ANO Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec po schůzce oznámili, že vedení hnutí podmínky projedná v pondělí. Podle Faltýnka si představitelé ANO přejí, aby premiérem zůstal Babiš.

Ve čtvrtek večer bude ANO jednat s představiteli SPD, kteří se chystají na schůzku přijít s komplexní analýzou programů a možných kompromisů. Šéf SPD Tomio Okamura v úterý vyjádřil připravenost jednat s ANO o programu, resortech i vládní koalici. Kabinet ve středu navzdory negativním stanoviskům vládních legislativců vyšel SPD vstříc a neodmítl dvě její novely. Neutrální stanovisko zaujala vláda k návrhu na trestání podpory ideologie hlásající nenávist i ústavní novele zavádějící obecné referendum. Legislativci přitom v doporučení psali, že referendum v podobě SPD je v rozporu s principy zastupitelské demokracie.

Vláda podle Brabce ve středu neprobírala, jak bude vládnout v demisi. Návrhy zákonů bude dál posouvat do legislativního procesu, míní. Ministryně obrany Karla Šlechtová před jednáním kabinetu uvedla, že nechce v době, kdy kabinet bude v demisi, podepisovat velké zakázky. „Budeme jednat klasicky. Budou tam věci, které ministři navrhnou. Země by neměla být bez vlády ani minutu,“ uvedl Brabec s tím, že osobně chce jako ministr životního prostředí předkládat i materiály dlouhodobějšího významu.

Vláda také schválila změny v jednacím řádu, podle kterých by měla zasedání řídit od února. Babiš současně označil předchozí kritiku změn aktuálního textu jednacího řádu za bublinu či dezinformace. Z novely kvůli kritice ale vypadlo například zrušení zápisu o hlasování jednotlivých ministrů o vládních materiálech, podle Babiše nakonec v návrhu není ani ustanovení, podle kterého měl premiér v poslední instanci řešit spory mezi ministry.

Na schválení demise vlády ve středu reagoval i kurz koruny oslabením vůči euru. Ráno se obchodovala za 25,42 Kč/EUR, po oznámení vlády oslabila o pět haléřů na 25,46 koruny, vyplývá z údajů společnosti Patria Online.

,

17. ledna 2018