Žebříček zdravotních systémů

Propast zůstává, zdravotnictví v Česku je horší než portugalské. Bývalý tábor socialismu ale drtíme

Žebříček zdravotních systémů
Propast zůstává, zdravotnictví v Česku je horší než portugalské. Bývalý tábor socialismu ale drtíme

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lepší informovanost a práva pacientů, ale tragická prevence. Tak hodnotí prestižní publikace Euro Health Consumer Index (EHCI) české zdravotnictví za minulý rok. V pořadí evropských zemí se umístila Česká republika na čtrnáctém místě hned za Portugalskem. Tuzemské zdravotnictví v žebříčku také předběhly státy jako Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko či Švýcarsko.

Evropský spotřebitelský index zdravotní péče hodnotí evropské země v šesti kategoriích. Patří mezi ně práva pacientů a informace, dostupnost čekací doby na léčbu, výsledky, rozsah a dosah poskytovaných služeb, prevence a léky. V minulém roce si Česká republika polepšila v kategorii ohledně práv pacientů, které v roce 2017 byly nejhůře hodnocené. Podle výsledků však nejhorším problémem tuzemského zdravotnictví zůstává prevence.

Ta je v žebříčku rozdělená, zelené hodnocení získala vakcinace malých dětí a vakcinace proti HPV viru. Průměrné hodnocení získala pouze kategorie dopravních nehod. Přitom nejhorší hodnocení je u prevence krevního tlaku, kouření, alkoholu a u tělesné aktivity.

Bez velkého zlepšení je hodnocená i kategorie léky, kde vyšel nejhorší výsledek u antirevmatik. Průměrnou známku dostaly úhrady léků na recept, zavádění nových onkologických léků, přístup k novým lékům, užívání statinů a spotřeba antibiotik. 

České zdravotnictví však nejlépe obstálo v hodnocení ze všech postkomunistických zemí. Dobré výsledky podle žebříčku dosahuje tuzemské zdravotnictví i v dostupné péči a čekací době a také ve výsledcích. Z nich vyplývají nejlepší výsledky v nízké úmrtnosti kojenců, ztrátě potenciálních roků života a podílu potratů. Průměrné hodnocení je u poklesu kardiovaskulárních úmrtí, poklesu úmrtí na mozkovou mrtvici, přežívání nemocných s rakovinou, infekci MRSA a u depresí.

Žebříček EHCI poprvé vyšel v roce 2005 a od té doby je uznávaným standardem moderního monitorování poskytované zdravotní péče. Sestavován je z kombinace veřejných statistických údajů, pacientských průzkumů a nezávislého výzkumu.

5. března 2019