Zaorálek míří za Zemanem, jejich vztah přitom není dlouhodobě idylický
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lubomír Zaorálek (ČSSD) svým návratem do vlády vyřeší vleklou krizi kolem výměny ministra kultury. Poté, co prezident Miloš Zeman omítl jmenovat Michala Šmardu (ČSSD), usedne do ministerského křesla člověk, se kterým má však prezident dlouhodobě vlažné vztahy. Idylické přátelství nepanovalo nikdy ani mezi Zaorálkem a premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Zeman mluvil o Zaorálkovi negativně ještě jako premiér v roce 2000. „Dělící čára našich demokratických sporů neprobíhá mezi různými názory, ale mezi těmi, kdo pracují, a kdo pouze kritizují práci druhých. Jinými slovy, potřebujeme více Špidlů a Mertlíků a méně Krausů a Zaorálků,“ řekl tehdy. Vypovídající je rovněž video, kdy Zaorálek ve společnosti dnešního prezidenta spadl pod vlak, čemuž Zeman nevěnoval nejmenší pozornost.
Kritika politika sociální demokracie pokračovala i v době, kdy byl Zeman v roce 2013 zvolen prezidentem. Zaorálek totiž patřil k těm sociálním demokratům, kteří jej v roce 2003 nepodpořili v prezidentské volbě. „Chtěl bych, a to nejsem masochista, poděkovat lidem jako Lubomír Zaorálek za to, že mě nevolili, mohl jsem si deset let odpočinout a teď jsem plný sil,“ řekl tehdy ironicky.
Prezident Zaorálka kritizoval také jako ministra zahraničí kvůli jeho údajnému podceňování rizika Islámského státu. „Rozhořčené výroky pana ministra Zaorálka připomínají politiku appeasementu 30. let minulého století. Je to stejné jako prohlásit, že s Hitlerem se Němci měli vypořádat sami,“ napsal v roce 2015 Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček deníku Echo24.
Nelibost však byla vzájemná. „Proč o nás takhle mluvíš? Jak to vypadá, když napíšeš ve své knize, že jsi se sám sebe před volbami ptal, kolik kreténů chce vytáhnout do sněmovny. Jenom nám škodíš,“ řekl Zaorálek o Zemanovi v roce 2005 na sjezdu ČSSD. Roku 2017 o prezidentovi zase řekl: „Navzdory tomu, že jsem se hádal se Zemanem, který si přál mě zadupat pod zem. Já mu ale vždycky říkal: Když jsi mě chtěl nejvíc zničit, nejvíc jsi mi pomohl.“
Trošku tlučhuba
Ještě ostřejší výrazy padaly mezi Zaorálkem a současným premiérem Babišem. „Jediný rozdíl mezi panem Zaorálkem a panem Sobotkou je, že Zaorálek je výřečnější a žije v politice z daní občanů ještě déle než Sobotka. Pan Zaorálek je tlučhuba, který sice má emotivní projevy, ale ve výsledku je spíš komediant, kterého nikdo nemůže brát vážně,” řekl Babiš v roce 2017. Nebo jen o den později: „Pan Zaorálek je určitě výřečnější člověk. Je to takový žvanil, trošku kecal, trošku tlučhuba.“
Podobně ostrý byl však v roce 2017 před volbami i Zaorálek k tématu Čapího hnízda. „Pan Babiš mi připomíná dravce, který likviduje konkurenci. Jestli je to tak, že při tom ještě nerespektuje zákony, tak on sám těžko může být ve vládě. Politika se nedá dělat s tím, že máte na krku trestní stíhání,” řekl Zaorálek v předvolební debatě.
Teď však musí všechny podobné výroky stranou a všichni tři budou znovu spolupracovat. Sám Babiš v reakci na Zaorálkovu nominaci novinářům řekl, že v minulosti měl s bývalým ministrem zahraničí „různé výměny názorů“, ale v principu s ním problém nemá. Zaorálek vyráží v pondělí za prezidentem, který by jej měl v úterý jmenovat ministrem kultury.