Petříček míří za velkou louži

Petříček bude lobbovat v USA za přijetí Babiše a Zemana v Bílém domě

Petříček míří za velkou louži
Petříček bude lobbovat v USA za přijetí Babiše a Zemana v Bílém domě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude jednat s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem o možném přijetí premiéra Andreje Babiše (ANO), ale i prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě. Šéf resortu diplomacie navštíví USA od 20. do 23. února. Schůzka s Pompeem bude první oficiální schůzka ministrů zahraničí Česka a USA od roku 2012. Vyplývá to z materiálů pro páteční jednání vlády, která bude mandát pro Petříčkovu cestu schvalovat.

„Budu jednat o schůzkách na nejvyšší úrovni obecně, protože ani český prezident, ani český premiér na oficiální návštěvě USA nebyli řadu let. Pro vzájemné vztahy by to znamenalo významný posun. Je pro mě důležité, aby proběhla schůzka na nejvyšší úrovni. Bude záležet na americké straně, jestli pozve prezidenta nebo premiéra,“ sdělil Tomáš Petříček deníku Echo24.

Petříček se s Pompeem sejde 22. února, v plánu má i jednání s poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem a s šéfem americké agentury pro rozvojovou pomoc USAID Markem Greenem. Šéfa české diplomacie čekají i jednání na ministerstvech obrany a obchodu, setkání se zástupci českých i amerických firem a také s českými krajany v USA.

Ministerstvo zahraničí v podkladech pro jednání vlády uvádí, že cílem Petříčkovy cesty je podpořit trend posilujících bilaterálních vztahů, kterému napomohly loňské návštěvy tehdejšího předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, ministra obrany Jamese Mattise a ministra energetiky Ricka Perryho v Praze. Chce také posílit další rozvoj obchodních vztahů a vědeckou spolupráci.

Hospodářské noviny už dříve uvedly, že českým politikům dveře do Washingtonu otevřela kauza Huawei. Před hardwarem a softwarem čínské společnosti varoval před Vánocemi český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který je označil za bezpečnostní riziko. Huawei označila obavy za nepodložené. Generální finanční ředitelství nicméně na základě varování NÚKIB vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.

HN uvedly, že ochrana před čínskými technologiemi je pro Trumpovu vládu jedním z klíčových témat, které řeší se svými partnery. Česko se podle deníku díky varování NÚKIB dostalo do skupiny zemí, které Washington získal na svou stranu ve sporu s Čínou u budoucí podobu kyberprostoru.

O pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiluje prezident Miloš Zeman, který jako jeden z mála světových politiků veřejně podpořil Trumpa už během volební kampaně v roce 2016. Po Trumpově zvolení Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale dosud neuskutečnilo. Zeman ve vývoji kolem Huawei několikrát podpořil čínskou firmu a její zástupce přijal na Pražském hradě, varování NÚKIB zlehčoval.

, ,