Zeman si vynutil ceremoniál na Hradě. Prymula žádost převelel na hygienu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Miloš Zeman se nehodlá vzdát myšlenky upořádat 28. října v době koronavirové karantény na Hradě ceremoniál a předat státní vyznamenání. A ačkoli vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) byl původně proti, po jednání s prezidentem v Lánech vláda s aktem předání medailí souhlasí, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Prezidentská kancelář již zaslala na ministerstvo zdravotnictví žádost o výjimku. To žádost předalo pražské hygienické stanici, jež má v nadcházejících dnech možné konání akce posoudit.
„Pokud jde o tradiční oslavy 28. října, eviduje Ministerstvo zdravotnictví žádost o výjimku v konání hromadných akcí. Jelikož se jedná o významnou událost, postoupilo Ministerstvo zdravotnictví dnes tuto záležitost místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví,“ uvedlo v úterý večer na Twitteru ministerstvo zdravotnictví s tím, že nyní bude možnou výjimku pro hradní kancelář posuzovat Hygienická stanice hlavního města Prahy.
Až hygiena zašle své stanovisko, chce resort zdravotnictví finálně rozhodnout. „Následně ministerstvo zváží, zda konání této události povolí. Pokud by rozhodnutí bylo kladné, proběhne akce za velmi přísných protiepidemických opatření,“ dodalo ministerstvo, které řídí Roman Prymula (za ANO), jenž má dlouhodobě blízko k Miloši Zemanovi.
Tím je Hygienická stanice hl. m. Prahy. Následně ministerstvo zváží, zda konání této události povolí. Pokud by rozhodnutí bylo kladné, proběhne akce za velmi přísných protiepidemických opatření.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) October 13, 2020
Ministerstvo se tak rozhodlo odpovědnost za pořádání ceremoniálu částečně delegovat na pražskou hygienu. Ta zatím neví, kdy bude žádost Pražského hradu posuzovat. „To nelze předjímat. Má to svůj lhůtník, musí se to řádně posoudit, takže v tuto chvíli vám nejsme vůbec schopni říct, kdy by to mohlo být. Musíme to nejprve zanalyzovat,“ řekl deníku Echo24 tiskový mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.
Prezident Miloš Zeman podle premiéra Andreje Babiše (ANO) souhlasil s tím, že by se státní vyznamenání 28. října předávala na Pražském hradě bez účasti veřejnosti a politiků. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) přitom ještě před setkání s prezidentem řekl, že není pro konání ceremoniálu. Podle mého názoru by se to konat nemělo,“ řekl Hamáček. „Aktuálně to není vhodná věc.“ Po opuštění lánského zámku však Hamáček udílení vyznamenání hájil.
Babiš uvedl, že oslavy na Hradě by se měly uskutečnit bez veřejnosti a politiků. „Byl by tam jen pan prezident a vyznamenaní bez rodin. Teď to projednáme s hygienou,“ uvedl. Na Hradě by podle Babiše platila přísná hygienická opatření. Zeman s plánem souhlasí, dodal. „Jsme toho názoru, že vyznamenaní si to zaslouží,“ řekl premiér.
Hygienici se o Zemana zajímali už na jaře, prošetřovali jeho lánskou schůzku
Prezidentova kancelář komunikovala s hygienou již letos na jaře. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje totiž hradní kancelář prošetřovala kvůli schůzce v lovecké chatě lánské obory, kde se nachází prezidentovo venkovské sídlo. Zde se 4. dubna odehrála schůzka, na níž bylo několik lidí, kteří nedodržovali rozestupy a konzumovali zde pití a také jídlo.
Hygienici však v rámci vyšetřování nedospěli k závěru, že by Kancelář prezidenta republiky spáchala přestupek. Uvedli, že nebylo možné zahájit správní řízení s jednotlivými účastníky této lánské schůzky, a to kvůli předchozímu rozsudku Městského soudu v Praze, kterým v průběhu dubna zrušil mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví zakazující volný pohyb osob na území České republiky a také přikazující zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně 2 metry, pokud je to možné.
Hygiena se ale zabývala tím, jestli účastníci poradního týmu prezidenta republiky neporušili další mimořádné opatření, kterým bylo nařízení, aby orgány státní moci zachovávaly omezený provoz, zabraňovaly přímým kontaktům a konaly jednání za zvýšených hygienických opatření.
Podle hygieniků však Kancelář prezidenta republiky žádné nařízení neporušila díky tomu, že nechala všechny účastníky této porady otestovat na covid-19. Hygienici rovněž uvedli, že konání schůzky nebylo „společensky škodlivé“.